سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

انتخاب مدرسه مناسب دغدغۀ همیشگی والدین کد مطلب : 1738 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

انتخاب مدرسه مناسب دغدغۀ همیشگی والدین

چرا انتخاب مدرسه مناسب تا این حد برای والدین اهمیت دارد؟

. . . . . . . . . . . . .

 

دغدغۀ تمامی والدین و یا بیشتر آنها انتخاب مدرسه مناسب برای فرزندشان است؛ زیرا مدرسه جایی است که یک دانش‌آموز وقت زیادی را در آن صرف خواهد کرد. بنابراین این محیط، محلی برای آموزش دروس مختلف و مکانی برای تربیت، آموزش زندگی جمعی و گروهی است.

به عبارت ساده‌تر مدرسه یک جامعۀ کوچک است که هر دانش‌آموزی را برای زندگی در جوامع بزرگ‌تر آماده می‌کند. بنابراین وسواس والدین برای یافتن مدرسه مناسب، بی‌دلیل نیست. بسیاری از والدین دوست دارند تا فرزندشان در محیطی با امکانات آموزشی قوی، کادری برجسته و همکلاسی‌هایی مودب و درس‌خوان به یادگیری و تحصیل مشغول شود.

این در حالی است که مدرسه باید ویژگی‌ها و خصوصیات دیگری نیز داشته باشد، اگر چه حساسیت هر خانواده‌ای متفاوت خواهد بود اما بسیاری از موارد برای تمامی والدین یکسان است.

 

معیارهای انتخاب مدرسه برای والدین

برای هر خانواده‌ای ممکن است معیارهای انتخاب مدرسه متفاوت باشد. با توجه به بودجه، سبک زندگی و یا عقاید فردی ممکن است والدین نظرات مختلفی در انتخاب مدرسه داشته باشند.

اما در حالت کلی تمامی والدین به یک مدرسه خوب و مناسب با کادر فرهیخته و باسواد فکر می‌کنند؛ زیرا اولین هدف والدین در ثبت‌نام فرزندان به مدرسه، فراگیری علم و دانش خواهد بود.

اما شما به عنوان والدین یک دانش‌آموز چه معیارهایی برای انتخاب یک مدرسه خوب و مناسب خواهید داشت؟

اینکه آیا مدرسه دولتی را ترجیح می‌دهید یا مدرسه غیر انتفاعی را؟ این مسئله یکی از عمده اختلاف‌نظرها در بین خانواده‌های مختلف است. بسیاری از والدین یا به دلیل شرایط اقتصادی و یا سبک زندگی، ترجیح می‌دهند که فرزندشان در مدرسه دولتی مشغول به تحصیل شود. در حالی که برخی از خانواده‌ها نیز اعتقاد دارند که مدارس غیرانتفاعی امکانات بهتری دارند و به هر قیمتی باید فرزندشان را در یک مدرسه غیرانتفاعی ثبت‌نام کنند.

مورد بعدی در انتخاب مدرسه خوب، فاصله خانه تا مدرسه است. شاید برای بسیاری از والدین مهم باشد که فاصله مدرسه به محل زندگی زیاد نباشد. زیرا علاوه بر مساله حمل‌ونقل و نگرانی‌های والدین، ممکن است این مسیر طولانی دانش‌آموز را خسته کند. بنابراین او برای انجام تکالیف، شرکت در کلاس‌های فوق برنامه و یا تفریح زمان کمتری خواهد داشت. این در حالی است که بسیاری از والدین تنها به امکانات آموزشی مدرسه فکر می‌کنند و فاصله مدرسه برای آنها اهمیتی ندارد؛ زیرا تمام هدف آنها ثبت‌نام فرزندشان در مدرسه هدف است.

 

معیارهای انتخاب مدرسه

 

 

توجه به نکات انتخاب مدرسه خوب

از آنجایی که مدرسه و محیط آن بر روی رفتار و یادگیری دانش‌آموز تاثیر مستقیمی دارد، برای انتخاب مدرسه باید به نکاتی توجه داشته باشید. این انتخاب نباید به سرعت و بدون تفکر کافی صورت پذیرد. در انتخاب مدرسه باید به جز پارامترها و معیارهای خودتان به مسائل دیگری نیز فکر کنید.

مدرسه انتخابی شما، مسیر این مدرسه و نحوۀ برخورد معلمان باید با روحیه و شرایط فرزند شما سازگار باشد. همچنین مدرسه باید دانش‌آموز را به بلوغ فکری نزدیک‌تر کند. بالطبع هیچ پدر و مادری دوست ندارد، فرزند نازپرورده و بی‌مسئولیتی داشته باشد. بنابراین مدرسه باید به دانش‌آموز در جهت رسیدن به استقلال فکری، کمک کند.

نکته دیگر، کادر مدرسه است. شاید شما تنها به معلم خوب و پرانرژی فکر کنید؛ اما به جز معلم، تمامی کادر آموزشی نیز باید مورد تحقیق قرار بگیرند؛ زیرا مدیر، ناظم و مشاورین مدرسه نقش زیادی در تربیت فرزندان شما خواهند داشت. بنابراین سعی کنید، این نکته را نیز به دقت مورد توجه قرار دهید.

مسابقات ورزشی و فرهنگی مدرسه نیز برای فرزند شما بسیار مهم خواهند بود. ایجاد حس رقابت، زمینه‌ساز تلاش بیشتر، یادگیری بهتر و همچنین اعتماد به نفس قوی‌تر خواهد شد. و از طرفی، برنامه‌های شاد، تفریحات سالم، همایش‌ها و... هرکدام به تنهایی یکی از عوامل موفقیت فرزند شما در زندگی فردی و اجتماعی خواهند بود.  

 

راه‌های انتخاب مدرسه خوب

ممکن است با خود بگویید، در کلان شهری مانند تهران، با این‌همه کار و گرفتاری، دیگر وقتی برای یافتن مدرسه مناسب نیست. بنابراین در اولین مدرسه‌ای که دیدید، فرزند خودتان را ثبت‌نام کنید. البته حق با شماست، در شهری مانند تهران با این‌همه جمعیت و ترافیک، تحقیقات میدانی، زمان‌بر و گاهی بی‌نتیجه خواهد بود.

برای انتخاب مدرسه خوب ممکن است به تجربیات ارزشمند دوستان و اقوام خود نیز رجوع کنید. به‌هرحال استفاده از تجربیات دیگران همواره برای ما مهم بوده است. اما ممکن است معیارهای آنها با شما متفاوت باشد. شما از اهداف آنها، بودجه آنها و روحیه فرزندشان هیچ اطلاعی ندارید.

بنابراین ما در اینجا برای شما یک راه بهتر در نظر گرفته‌ایم. شما در سایت تیزلند می‌توانید بدون دغدغه مدرسه مناسب فرزندتان را پیدا کنید. در این سایت تمامی مدرسه‌های تهران را با توجه به معیارهای خود رصد خواهید کرد تا بهترین و مناسب‌ترین مدرسه را برای فرزند خود انتخاب کنید.

شما حتی می‌توانید، نظرات سایر والدین را نیز به‌دقت مطالعه کنید. بدین ترتیب با توجه به دغدغه‌ها و مشکلات والدین دیگر، انتخاب شما، انتخاب بی‌نقصی خواهد بود.

 

در این فایل‌های صوتی معیارهای مهم انتخاب مدرسه را از زبان متخصص‌های حوزۀ آموزش بشنوید.

 

 

انتخاب بهترین مدرسه 1. چرا انتخاب مدرسه خوب دغدغۀ همیشگی والدین است؟
 2. معیارهای انتخاب مدرسه خوب کدامند؟
 3. والدین در انتخاب بهترین مدرسه به چه نکاتی باید توجه کنند؟
 1. چرا انتخاب مدرسه خوب دغدغۀ همیشگی والدین است؟  مدرسه خانۀ دوم دانش‌آموزان است و تاثیری که دانش‌آموز از هم‌کلاسی‌ها، معلم و کادر مدرسه می‌گیرد بسیار زیاد است. به همین دلیل خانواده‌ها در انتخاب مدرسه مناسب وسواس به خرج می‌دهند.
 2. معیارهای انتخاب مدرسه خوب کدامند؟  هر خانواده‌ای چارچوب و قوانین خود را دارد. از اصلی‌ترین نکات انتخاب مدرسه توجه به این موضوع است که مدرسه با چارچوب‌های خانواده هم‌خوانی داشته باشد.
 3. والدین در انتخاب بهترین مدرسه به چه نکاتی باید توجه کنند؟  انتخاب مدرسه خوب به پارامترهای زیادی وابسته است. به طور مثال یک مدرسه خوب باید دارای مدیر و کادر آموزشی و پرورشی قوی باشد و دانش‌آموز را چند بُعدی تربیت کند و او را آمادۀ زندگی در اجتماعی بزرگتر کند.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1933 را در این کادر وارد کنید:

   آقای رضا
انتخاب مدرسه بر روي داش اموزان تاثیر بسیار دارد مدارسی که دولتی باشد باعث میشه هزینه کمتری پرداخت کرد


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

تبریک روز پدر 1401
ثبت نام وبینار 12 بهمن 1401
بسته های تبلیغاتی