سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آشنایی با رشته های تحصیلی و انتخاب رشته پایه نهم کد مطلب : 2406 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آشنایی با رشته های تحصیلی و انتخاب رشته پایه نهم

از مهم ترین دغدغه های دانش آموزان پایه اول انتخاب رشته تحصیلی پس از اتمام سال اول دبیرستان می باشد. دانش آموزان با انتخاب رشته ، مسیر تحصیلی خود را انتخاب می کنند و به تحصیلات خود در این مقطع ادامه می دهند. رشته تحصیلی اگر درست و صحیح انتخاب شود می تواند زمینه دانش و توانایی را تعیین کند.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

در انتخاب درست، باید ویژگی های دانش آموز از جمله میزان بهره هوشی، نمرات تحصیلی، نقاط ضعف و قوت در دروس مختلف، استعداد و میزان علاقه مندی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر دانش آموز بتواند رشته ای را انتخاب کند که با توانایی ها و علاقه هایش مطابقت داشته باشد تا حد زیادی توانسته در مسیری قدم بردارد که به موفقیت ختم می شود. میزان علاقه مندی هر قدر در رشته انتخابی بیشتر باشد باعث تلاش و کوشش بیشتر برای رسیدن به هدف می شود.

تلاش کرده‌ایم که شما دانش‌آموزان را با رشته‌های تحصیلی بیشتر آشنا کنیم تا انتخابی درست و سرشار از موفقیت داشته باشید.

شاخه‌های تحصیلی که هر یک از دانش‌آموزان در سال دوم مقطع تحصیلی متوسطه می‌توانند انتخاب کنند عبارتند از: 1.شاخه نظری 2.شاخه کاردانش 3.شاخه فنی و حرفه‌ای، که هر یک از این شاخه‌ها به رشته‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند.

شاخه نظری

شاخه نظری شامل 4رشته ریاضی، تجربی، انسانی و معارف اسلامی است:

رشته ریاضی فیزیک

همانطور که از اسم این رشته پیداست دروس اصلی و مهم این رشته درس ریاضی و فیزیک است. دانش ریاضی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت در این رشته محسوب می شود بنابراین دانش آموزانی که وارد رشته ریاضی و فیزیک می شوند باید به درس ریاضی علاقه مند باشند و توانایی لازم برای یادگیری مطالب مربوط به این درس را داشته باشند. یکی دیگر از پیش زمینه های لازم در این رشته ، قوی بودن دانش آموز در درس فیزیک و شیمی می باشد. از آنجایی که اکثر رشته های دانشگاهی مربوط به این رشته در این دو درس ( فیزیک – شیمی) ضرایب مهمی دارند، بنابراین قوی بودن دانش آموز در این دروس بسیار مهم است.

تجربه نشان می دهد دانش آموزانی که بهره هوشی ( توانایی ذهنی ) بالا و سرعت عمل ذهنی خوبی دارند، موفقیت بیشتری به دست می آورند. قدرت تجزیه – تحلیل و تجسم اجسام فضایی ( تصور اشکال و اجسام در ذهن ) از دیگر توانایی های لازم برای توفیق در این رشته می باشد.

نام رشته ریاضی فیزیک، با رشته های فنی و مهندسی دانشگاه ها عجین شده است. بنابراین اکثر مشاغل فنی و مهندسی، از طریق تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک قابل دسترسی خواهد بود و از آنجا که کشور ما در حال صنعتی شدن می باشد نیاز جامعه ما نیز به رشته های فنی و مهندسی بیش از سایرین است. به جرات می توان گفت رشته ریاضی از نظر رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوط به آن از متنوع ترین رشته های موجود در دوره متوسطه است.

رشته علوم تجربی

برای موفقیت در این رشته قوی بودن در درس های علوم تجربی دوره راهنمایی و علوم زیستی ، ریاضی و شیمی دبیرستان از اهمیت خاصی برخوردار است. دانش آموزانی که به ساختمان بدن موجودات زنده علاقه مند هستند و از مطالعه طبیعت ( گیاه، جانوران و محیط زیست) لذت می برند، می توانند در این رشته موفقیت به دست بیاورند. یادگیری مطالب زیست شناسی نیاز به حافظه قوی دارد یعنی دانش آموز باید بتواند بسیاری از موضوعات دانش زیست شناسی را در ذهن تجسم نماید و به خاطر بسپارد. همچنین افرادی که علاقه زیادی به کارهای آزمایشگاهی دارند و توانایی های لازم را در این خصوص دارا می باشند از کسانی محسوب می شوند که می توانند موفقیت هایی در این رشته به دست بیاورند. از نظر تنوع رشته های دانشگاهی گروه علوم تجربی بعد از ریاضی و فیزیک در رتبه دوم قرار دارد. نکته جالب توجه آنجاست که اکثر افرادی که این رشته را انتخاب می کنند به پزشکی علاقه مند هستند، اما باید توجه داشت که ظرفیت دانشگاه ها در این زمینه محدود می باشد. بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی این گروه در مراکز درمانی و بهداشتی مشغول به کار می شوند.

رشته علوم انسانی

از شرایط اصلی برای ورود به این رشته قوی بودن در دروس ادبیات و عربی است ، همچنین دانش آموز باید توانایی خود را در درس مطالعات اجتماعی نشان داده باشد. این رشته دانش و معلومات مربوط به علوم انسانی را در بر می گیرد. موضوع اصلی علوم انسانی مطالعه مسایل مربوط به انسان است. زبان و ادبیات ملل مختلف، ادیان و مذاهب مختلف، علوم ورزشی، باستان شناسی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و مردم شناسی، فلسفه و منطق، روانشناسی، مدیریت بخش های مختلف اقتصادی، بازرگانی و دولتی، مسایل مربوط به خانواده و علوم تربیتی از محورهای اصلی این رشته محسوب می شود. برای توفیق در این رشته علاوه بر علاقه مندی به علوم انسانی و قدرت حافظه خوب، توانایی علمی در دروسی چون ادبیات، عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و مطالعات اجتماعی از نیازهای اصلی به حساب می آیند. اکثر مشاغلی که محور اصلی آن ها انسان می باشد، با علوم انسانی در ارتباط هستند. طی سال های اخیر استقبال در این رشته کاهش یافته است اما هنوز هم در کنکورهای سراسری بیشترین شرکت کننده در گروه ادبیات و علوم انسانی است. این در حالی است که تعداد دانش آموزان آماده و قوی در این گروه کمتر از گروه های دیگر است.

رشته علوم و معارف اسلامی

دانش‌آموز در این رشته با دروس و مباحث اصلی از قبیل اصول فقه، معارف اسلامی، تفسیر قرآن، اخلاق اسلامی، مبادی العربیه، آشنایی با قرآن و... آشنا می‌شود و باید به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده و به آن علاقه‌مند باشد چرا که برای ورود به وادیه قرآن و حدیث و مطالعه تاریخ و تمدن کشورهای مسلمان و کتب عرفانی و فلسفه اسلامی و یا تحقیق و مطالعه بر روی فقه و مبانی حقوق اسلامی، آشنایی با زبان عربی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. فارغ التحصیلان این رشته مجاز خواهند بود تا در رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند. همچنین برخی از موسسات آموزش عالی خاص مانند دانشگاه علوم و حدیث، از بین داوطلبین مذکور برای ادامه تحصیل در رشته های مذهبی و اسلامی دانشجو می پذیرد.

شاخه‌ فنی و حرفه‌ای

شاخه‌ فنی و حرفه‌ای در مقطع تحصیلی متوسطه‌ آموزش و پرورش شامل سه زمینه‌ صنعت، خدمات و کشاورزی است و هر زمینه دارای چندین رشته می‌باشد.

مراکز و واحد‌های آموزشی مجری این شاخه «هنرستان» و دانش‌آموزان آن «هنرجو» و دبیران تخصصی آن «هنر‌آموز» نامیده می‌شوند.

از اهداف اصلی شاخه‌ فنی‌ و حرفه‌ای، استقلال فکری و ایجاد زمینه‌ خلاقیت و نوآوری، شناخت بهتر استعداد و علاقه‌ هنرجویان و ایجاد زمینه‌ مناسب برای هدایت آنان به سمت اشتغال، مفید است. چون این شاخه دارای دوره پیش دانشگاهی نمی باشد هنرجویانی که از هنرستان فارغ التحصیل می شوند نمی توانند در کنکور سراسری و آزاد شرکت کنند. اما به منظور ارتقای سطح مهارت این هنرجویان دوره کاردانی خاصی در دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه آزاد و دانشکده های فنی و حرفه ای وابسته به آموزش و پرورش طراحی شده است. هنرجویان علاقه مند پس از قبولی در آزمون های ورودی مجاز خواهند بود تا مدرک فوق دیپلم خود را دریافت نمایند و بدین ترتیب با مهارت بیشتری جذب بازار کار شوند.

شاخه‌ کاردانش

شاخه‌ کاردانش در مقطع تحصیلی متوسطه‌ آموزش و پرورش شامل سه زمینه‌ صنعت، خدمات و کشاورزی است. مراکز و واحد‌های آموزشی مربوط به این شاخه «هنرستان کار دانش» نامیده می‌شوند. دانش آموزانی که قصد دارند هر چه سریع تر جذب بازار کار شوند به این شاخه هدایت می شوند البته همانطور که در شاخه فنی و حرفه ای اشاره شد هنر جویان کاردانش نیز می توانند ادامه تحصیل دهند. دانش آموزانی که توانایی و حوصله کمتری برای یادگیری دروس نظری و حافظه محور دارند و تمایل بیشتری به انجام مشاغل عملی و مهارتی دارند برای تحصیل در این شاخه مناسب هستند. از آنجا که تنوع رشته در این شاخه بسیار زیاد است توانمندی های مربوط به این شاخه نیز گسترده است. به همین علت علاقه مندان باید در انتخاب رشته دقت بیشتری داشته باشند.

شاخه فنی و حرفه ای با شاخه کاردانش شباهت زیادی دارد اما تفاوت هایی نیز دارد. از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره کرد:

* شرایط ورود به شاخه فنی و حرفه ای از کاردانش دشوارتر است.

* دروس شاخه فنی و حرفه ای مشکل تر از کار دانش است.

* دروس عملی و ساعات کارگاهی شاخه کار دانش بیشتر از فنی و حرفه ای است.

* رشته های شاخه کار دانش متنوع تر از فنی و حرفه ای است.

* شرایط استخدام برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای بهتر است.

* ساعات حضور در مدرسه برای دانش آموزان فنی و حرفه ای بیشتر است.

* دانش آموزان فنی و حرفه ای برخی از دروس را که دانش آموزان کار دانش از گذراندن آن معاف هستند را می گذرانند.


منبع: مبتکران
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1983 را در این کادر وارد کنید:

   خانم آیناز فلاح
من در حال حاضر کلاس هفتم هستم ولی از الان استرس اینو گرفتم که نتونم یه رشته خوب انتخاب کنم تا یه شغل خوب گیرم بیاد راستش من ریاضیم زیاد خوب نیست ولی معدل ترم اولم شده 19/86. لطفاً میشه بگید من باید چه رشته ای رو انتخاب کنم که یه شغل خوب هم توش باشه هم تو اون رشته استعداد و توانایی داشته باشم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزم با مشاور سایت میم مشورت کن
لینک مشاوره:
http://ffo.ir/moshavere-mim


   آقای مهدی
سلام من میخوام رشته ی عمران که نقشه کشی ساختمان برم میخوام توضیح بدید چگونه است

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزم با مشاور سایت میم مشورت کن
لینک مشاوره:
http://ffo.ir/moshavere-mim


   خانم بازدیدکننده سایت
من نمیدونم چطور باید انجام بدم اصن اون کادری ک باید کد ملی و رمز عبور بزنم نیست

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
منظورتون سایت همگامه؟
الان زمانش نیست به همین دلیل پنل ورود رو نمیبینید


   خانم مهسا
من معدلم 18یا198 است به کار معلمی یا رشته تجربی خیلی علاقه نمیدانم چه دشته بردارم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزم با مشاور سایت میم مشورت کن
لینک مشاوره:
http://ffo.ir/moshavere-mim


   آقای علی اکبر
من کاری رو دوست دارم که اچار و پیچ گوشتی دستم باشد چه رشته تی تحصیل کنم؟؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزم با مشاور سایت میم مشورت کن
لینک مشاوره:
http://ffo.ir/moshavere-mim


   خانم ستایش
سلام من پایه نهم هستم معدلم18و17هستش مخالفتی برای هررشته ای که بخوام ازسمت خانوادم ندارم وبه هنرطراحی ومعلمی ووکالت خیلی علاقه دارم میشه کمکم کنین من نمیدونم چه رشته ای برم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزم با مشاور سایت میم مشورت کن
لینک مشاوره:
http://ffo.ir/moshavere-mim


   آقای اکبر ثابتی
سلام عرض میکنم من دوست دارم توکارموبایل یاچیز های دیگر والدینم میگویندبیمه نداردپول ندار من راکمک میکنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزم با مشاور سایت میم مشورت کن
لینک مشاوره:
http://ffo.ir/moshavere-mim


   خانم بازدید کننده سایت
سلام ممنون برای مطالب خوبتون،من کلاس هشتم هستم ، به بررسی و مطالعه بدن موجودات و بخش های سلولی بدن روخیلی دوست دارم،ازطرف دیگه رشته های عملی رو دوست دارم نمیدونم باید چیکار کنم؟
اگه میشه کمک کنید .

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام ممنون برای مطالب خوبتون،من کلاس هشتم هستم ، به بررسی و مطالعه بدن موجودات و بخش های سلولی بدن روخیلی دوست دارم،ازطرف دیگه رشته های عملی رو دوست دارم نمیدونم باید چیکار کنم؟


   خانم زهرا
سلام من کلاس نهم هستم من نمیدونم چه رشته ای برم و من از طرف والدین هیچ اعتراضی نیست و اینکه اتباع هستم لطفا اگر میشه راهنماییم کنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزم با مشاور سایت میم مشورت کن
لینک مشاوره:
http://ffo.ir/moshavere-mim


   خانم هانیه قانعی
سلام عرض میکنم من عاشق رشته ی هنرم به بازیگری علاقه مند هستم پدر و مادرم راضی نیستند اگر زحمتی نیست کمکم کنید ممنونتون میشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزم می تونید پیشنهاد میدم این ویدیو رو ببینید و به پدر و مادرتون هم پیشنهاد کنید:
https://mim.education/show/?id=287


   خانم یلدا
سلام من می خواهم انتخاب رشته کنم به تجربي هم علاقه دارم ومعدلمم هم به انتخاب این رشته میخورد چی کار کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزم با مشاور سایت میم مشورت کن
لینک مشاوره:
http://ffo.ir/moshavere-mim


   خانم هانیه امیری
من بین رشته ی تجربی وحقوق گیر کرده ام وبرایم خیلی مهم است تااینده خوبی داشته باشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
دوست عزیزم پاسخ سوالت رو در کانال انتخاب رشته نهم به دهم پیدا می کنی
@ernohom


   خانم نازنین زهرا
سلام
من سال نهمم و باید انتخاب رشته کنم من نمیدونم بین رشته هنر و انسانی انتخاب کنم چون ب جفتش علاقه ب خصوص دارم
طراحیم خوبه حفظیاتمم خوبع
دلیلم برای رفتن ب انسانی روانشناسیه چون خیلی علاقه دارم هنرم بخاطر طراحیش خیلی دوسدارم ممنون میشم اگه کمکم کنید ک کدوم رشته بهترع

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ernohom مراجعه کنید


   خانم
سلام من الان کلاس هشتم هستم پارسال معدل نوبت اولم93\19 و نوبت دوم هم 20 بود من به شدت به رشته ی هنر علاقه دارم ولی از رشته های دیگه خوشم نمیاد متاسفانه توی شهر ما اصلا به هنر اهمیت نمیدن برای همین خانوادم با من مخالفت می کنن من خیلی دوست دارم نقاش نویسنده ترانه سرا و شاعر شم همه میگن با این معدل این افکار خیلی مسخره هستن الان باید چیکار کنم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ernohom مراجعه کنید


   خانم کاربر
سلام من خیلی دوست دارم برم کاردانش شاخه ی خدمات معدلم پایه هفتم 16.45و پایه هشتم 17.7 و الانم نهمم بنظرتون میونم برم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ERnohom مراجعه کنید


   آقای mohammadshayan
سلام من مهندسی کامپیوتر دوست دارم به مشورت شما نیاز دارم نهم هستم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ٌernohom مراجعه کنید


   خانم فاطمه
من کلاس هشتم هستم دوست دارم رشته ی بروم که ریاضی نداشته باشه کدام رشته ریاضی ندارد

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ٌernohom مراجعه کنید


   خانم حنانه رضایی
سلام من امسال سال اولی است که وارد هفتم شدم و نمیدونم که کدوم رشته را انتخاب کنم من خودم رشته انسانی رو دوست دارم من میخوام با شمامشورت کنم به نظرتون این رشته خوبه یا رشته های دیگه رو به من پیشنهاد بدید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ernohom مراجعه کنید


   خانم دورسا حسینی
سایت خیلی خوبی است


   آقای اشکان علیزاده
ریاضی بهتر از......


   خانم مطهره
آیا رشته ی زبان انگلیسی هم وجود دارد یا نه با در دانشگاه انتخاب رشته کنیم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ernohom مراجعه بفرمایید


   خانم محدثه میرزایی
سلام من به ریاضی علاقه دارم ولی اکثر رشته هايي ک ریاضی هست فیزیک هم داره که من به شدت از فیزیک بدم مياد ممنون ميشم کمکم کنید.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ernohom مراجعه کنید


   خانم سمر
سلام من امسال کلاس نهم میرم.معدل سال هفت من 19/82 و سال هشتم بود. و اینکه من در مدرسه نمونه دولتی هم درس میخوانم که سخت گیری های خودش رو داره .دروس عمومیم خیلی بهتر از تخصصیم هست و دوست دارم در آینده رشته انگلیسی رو در دانشگاه دنبال کنم .چه رشته ای بهتره بخونم .همه مدام میگن علوم انسانی رشته درست و حسابی نیست و باید حتما برم تجربگی تا دکتر بشم مدام مادرم این رو بهم میگه ولی راستش به خاطر تقاضای بالا می ترسم خیلی هم موفق نباشم کمکم کنید خواهشا

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ernohom مراجعه کنید


   خانم زهرا
سلام من تازه می خوام برم هفتم و خواستم از الان باهاتون مشورت کنم که بعد موقع انتخاب رشته پشیمون نشم من خیلی به مجری گری و بازیگری علاقه دارم و استعدادشم دارم میشه بگین کدوم انتخاب کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال@ernohom مراجعه کنید


   خانم آنیتا راد
سلام ، من حفظیاتم خیلی خوبه ولی به انسانی اصلا علاقه ندارم چون فارسیم زیاد قوی نیست ولی کلا نمرات هفتم و هشتمم ۲۰شده و همه ی فامیل و دوستام میگن برو تجربی ولی از زیست خوشم نمیاد و توانایی یادگیریم در زیست خیلی پایینه ولی ریاضیم عالیه و علاقه خاصی برای یادگیری ریاضی دارم و اینکه به طراحی هم خیلی علاقه دارم بنظرتون من چیکار کنم امسال باید انتخاب رشته کنم لطفا کمکم کنید؟؟؟؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ernohom مراجعه کنید


   آقای محمد صالح قنبرزاده
سلام با سپاس فراوان از شما مسئولین زحمتکش کانال
نمره ریاضی من تو سال هفتم 19 شده اما تو سال هشتم 16/50شده بقیه درسهام هم بالی 18 بوده شما چه رشته ای رو پیشنهاد میکنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ernohom مراجعه کنید


   خانم فایزه طباطباطبایی
سلام من به رشته ای کار دانش علاقه دارم چه شاخه ای بروم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت میتونید به کانال @ernohom مراجعه کنید


   آقای عرفان
سلام
به کامپیوتر علاقه دارم کدوم رشته برم شاخه نظری یا شاخه کاردانش یا شاخه فنی و حرفه‌ای راهنمایی کنید ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت میتونید به کانال@ernohom مراجعه کنید


   خانم S
سلام چطور میشه هم کنکور علوم انسانی و هم کنکور هنر داد و چطور وقت گذاشت تا بشه دروس مربوط به اونها رو حفظ کرد؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت میتونید به کانال @ernohom مراجعه کنید


   آقای علی عارف علی
سلام. من می خواهم برای تحصیل یا کار در رشته هایی مثل هوا فضا باشم باید چه رشته ای رو بخونیم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت به کانال @ernohom مراجعه کنید


   خانم فاطمه
عالی بود من دارم انسانی میخونپ


   خانم نرگس
سلام و عرض خسته نباشید ببخشید من دلم میخواد برم هنر حفضیاتم خوبه اما ریاضیم افتضاحه و رشته هنر هم ریاضی شیمی و فیزیک داره به نظرتون کدوم رشته مناسب تره؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت میتونید به کانال @ernohom مراجعه کنید


   آقای محمود صانعی پور
کدام دانشگاه دانش مفید تدریس میکند وعناوین رشته های کدام است ؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
شما برای دریافت پاسختون میتونید به سایت میم برید این سایت میخواد در مورد کنکور ودانشگاه اطلاعات بیشتری به شما بده
https://mim.education/


   خانم راحله
سلام ببخشید یه سوال میخواستم بدونم زیر شاخه های رشته طراحی دوخت و گرافیک چیه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاور سایت میتونید به کانال @ERnohom مراجعه کنید


   خانم
عالی بود
فقط یه سوال من میتونم رشته تجربی رو انتخاب کنم و به طور در غیرحضوری دوره های کامپیوتر شرکت کنم و مدرکش را بگیرم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسخ سوالتون از مشاوره سایت میتونید به کانال @ernohom مراجعه کنید


   خانم
عالی بود.من من امسال باید انتخاب رشته کنم و همه ی رشته هارو هم دوس دارم به نظرتون چیکار کنم.لطفا کمکم کنید.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
میتونید به کانال @ernohom پیام بدین در خصوص انتخاب رشته راهنماییتون میکنن


   خانم بازدید کننده سایت
عالی بوود


   خانم بازدید کننده سایت
سلام من به ریاضی و هنر علاقه دارم اما درس فیزیک را دوست ندارم به نظرتون کدام رشته برم راهنمایی کنید ممنون میشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   آقای محمد ناصر نوری
سلام من به درس ریاضی علاقه زیادی دارم معدلم در نتونسته اول از درس ریاضی همیشه از19به بالا بود است آیا من در رشته ریاضی فیزیک پیشرفت خواهم کرد.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم تینا درخشان
سلام ضمن خسته نباشید امسال من باید انتخاب رشته بکنم اما نمیدانم چی رو انتخاب کنم ..فقط میدانم حفظیاتم عالیه ..ریاضی ام متوسطه....لطفاً راهنماییم کنید...سپاسگذارم


   آقای بازدید کننده سایت
سلام من نمراتم ۱۸/۸۴هست چه رشته ای رو میتونم انتخاب کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم فاطمه حاجی زاده
عااااااااااالی فداتون خسته نباشید💖


   خانم هستی امیری صالح
خیلــی سایتــ خوبــیه.از کمکتون هم ممنونم.من نمره هام همیشه بالای 19هستش خب به من پیشنهاد میشه که به رشته ی تجربی برم ولی خودم انسانی رو بیشتر دوست دارم .میخوام بدونم که موقعیت شغلی کدوم بهتره؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم نیوشا جبارپور پاکدل
ببخشید آیا رشته های تربیت بدنی با رشته ی هنرستان موسیقی رو میشه تو یک دانشگاه درس خوند

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم بازدید کننده سایت
خیلی سایت خوبیه ممنونم.
من امسال هشتم هستم و به رشته تجربی علاقه دارم می خوام بدونم چه نمره ای باید بیارم واسش؟؟؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم بازدید کننده سایت
من امسال نهمم رشته های مده نظرم هم تجربی و ریاضی هست معدل کله پایه هفتمو هشتمم هم 20 هس الان هم موندم که کدوم رشته برم دوس دارم رشته ایی رو برم که بازار کاره خوبی واسم داشته باشه ،، من بیشتر دوس دارم برم ریاضی اما بازار کاره خوبی واسم نداره بخاطره همین اولویته دومم تجربیه ، اگه میشه راهنماییم کنین مرسی❤

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم ملینا احمدی
سلام من در حال حاضر پایه نهم هستم و به آشپزی علاقه دارم برای خوندن رشته اشپزی باید چه رشته ای رو انتخاب کنم برای دهم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم بازدید کننده سایت
سلام من به هنر طراحی ونقاشی علاقه دارم میشه توضیح بدید که با مدرکی که در رشته فنی حرفه ای یا کاردانش میگیریم در مدارس اموزش داد و معلم هنر شد

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   آقای بازدید کننده سایت
من رشته ریاضی هستم و رشته میکانیکی باید چه کتابی وچند درصد بزنم تا در شیراز قبول بشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم بازدید کننده سایت
سلام من پارسا کلاس هشتم هستم برای انتخاب رشته افسری از پایه دهم باید چکار کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   آقای دانیال بدری
من پاییه نهمم میخوام رشته ریاضی فیزیک بردارم معدل هفتم ۱۷.۵۸و معدل هشتم ۱۷.۹۵ و اگه معدل نهمم ۱۸ بیاد کدومو باید بردارم معماری یا یه رشته دیگه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم ساینا
سلام من به تازگی به کلاس هفتم (`نمونه دولتی `)میرم،
به رشته ی علوم تجربی علاقه دارم
میخواستم بدونم اگه بخوام این رشته رو انتخاب کنم باید نمراتم چجوری باشه و..........
ممنون بابت سایت خوبتون☆☆☆☆☆

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم میترا اسیابانی
میشه رشته یکامپیوتر راتوصیف کنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   آقای بازدید کننده سایت
لطفا کمک کنین و درست توضیح بدید من به معماری علاقه دارم خیلی زیاد و نقاشیم عالیه ولی ریارضیم ضعیفه من می خوام رشته ای برم که ریاضی سنگین نداشته باشه مثلا گرافیک خوبه ولی در آمد خوب داشته باشه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   آقای سجاد
برای زدن یک مرغداری در اینده چه رشته ای باید انتخاب کرد؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم آوینا اریا
سلام من امسال می رم کلاس هشتم معدل کلاس هفتم 19 و81صدم شده من شاخه های رشته ی فنی حرفه و کاردانش رو می خوام بدونم. و برای وارد شدن به رشته ریاضی فیزیک باید چه شرایطی داشته باشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم بازدید کننده سایت
معدل نهمم شد 19/86
همه ی رشته هارو دوست دارم نمیدونم چی رو انتخاب کنم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای پاسخ به سوالتون میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom از مشاور تیزلند دریافت کنید.


   خانم عاطفه جوادی
من امسال کلاس نهم را تمام کردم و نگرانم که رشته خوبی قبول نشم یه ذره می خواستم درباره مقدار معدل دانش اموز و رشته های تحصیلی بدونم و من تا به حال هیچ کدوم از معدل هام زیر 16 نبوده
لطفا راهنماییم کنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به کانال انتخاب رشته در تلگرام به آدرس https://telegram.me/ernohom مراجعه و با ادمین این کانال در ارتباط باشید.
سوالتون رو مطرح کنید تا آقای مشاور داخل کانال پاسخ دهند


   خانم گیلدا
سلام ببخشید من هر چقدر گشتم شغل بازیگری توش نبود شایدم من پیداش نکردم میتونین بگین تو کدوم رشته هست ؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به کانال انتخاب رشته در تلگرام به آدرس https://telegram.me/ernohom مراجعه و با ادمین این کانال در ارتباط باشید.
سوالتون رو مطرح کنید تا آقای مشاور داخل کانال پاسخ دهند.


   خانم امیتسا
سلام روز بخیر.امسال انتخاب رشته دارم.به فوتبال و رشته های ورزشی علاقه دارم.و خودمم فوتبال کار میکنم. در حال حاضر چه رشته ای برای مدرسه انتخاب کنم؟در ضمن قصد دارم که رشته مدرسه فنی حرفه ای یا کاردانش انتخاب کنم. چون سال دیگه مدرک زبان انگلیسی رو میگیرم.باید وقت داشته باشم ک به زبان هم برسم. ممنون میشم راهنمایی کنید.ک کدوم راه بهتره.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به کانال انتخاب رشته در تلگرام به آدرس https://telegram.me/ernohom مراجعه و با ادمین این کانال در ارتباط باشید.
سوالتون رو مطرح کنید تا آقای مشاور داخل کانال پاسخ دهند.


   خانم فاطمه
سلام ببخشید من دانش اموز کلاس نهم هستم و معدل هفتم و هشتم من ۲۰ است و علاقه زیادی به تجربی و رشته انسانی دارم و نمیدونم باید کدوم رشته برم .

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به کانال انتخاب رشته در تلگرام به آدرس https://telegram.me/ernohom مراجعه و با ادمین این کانال در ارتباط باشید.
سوالتون رو مطرح کنید تا آقای مشاور داخل کانال پاسخ دهند.


   آقای ایزدیار
سلام و خسته نباشید خدمت گروه تیزلند . من معدل کلاس هفتم 19/19 و معدل هشتم 19/42 امسال با توجه به تغییر پرسنل مدرسه من افت تحصیلی کرده ام . مشکل من اینجاست که از بچگی به چیزی علاقه مند نبودم و الان هم در انتخاب رشته گیر کرده ام و نمیدانم به چه چیزی علاقه دارم لطفا به من راهی پیشنهاد کنید تا بتوانم به رشته ‌ای علاقه مند شوم. با تشکر

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به کانال انتخاب رشته در تلگرام به آدرس https://telegram.me/ernohom مراجعه و با ادمین این کانال در ارتباط باشید.
سوالتون رو مطرح کنید تا آقای مشاور داخل کانال پاسخ دهند.


   خانم فاطمه
سلام
من کاملا گیج شدم برای انتخاب رشته
معدلم تقریبا ۱۸/۵۰ و به عکاسی علاقه دارم
باید چیکارکنم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
دوست عزیز حتما با مشاور تحصیلی صحبت کن و یا عضو کانال انتخاب رشته نهم تیزلند بشو
@ERnohom


   آقای غنمی
با سلام و عرض خسته نباشید من میخوام بدونم ایا رشته کار دانش کشاورزی خوبه ؟ اگ میش بهم کمک کنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به کانال انتخاب رشته در تلگرام به آدرس https://telegram.me/ernohom مراجعه و با ادمین این کانال در ارتباط باشید.
سوالتون رو مطرح کنید تا آقای مشاور داخل کانال پاسخ دهند.


   خانم ذاکری
سلام من کلاس هفتمم و علاقه شدیدی به رشته انسانی دارم اما مطالعاتم شده 18 آیا میتونم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به کانال انتخاب رشته در تلگرام به آدرس https://telegram.me/ernohom مراجعه و با ادمین این کانال در ارتباط باشید.
سوالتون رو مطرح کنید تا آقای مشاور داخل کانال پاسخ دهند.


   خانم پریسا
سلام من تو مدرسه نمونه دولتی درس میخونم و کلاس هشتم هستم معدل سال هفتم19/43شده بود معدل سال هشتم19/57می خواستم بدونم می تونم برم به رشته تجربی ؟؟؟
خواهشا زود جواب بدین

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،برای قبولی در رشته تجربی مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی، در سه پایه در دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از ۴۲ نباشد. نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می گردد. مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۲۵۲ باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی حداقل ۱۴ باشد. لازم می باشد.


   خانم کمند
سلام.بنده الان کلاس هفتم هستم و از کودکی عاشق موسیقی بوده و هستم.ولی مادرم راضی نشد که قبل از ورود به هفتم به هنرستان موسیقی برم.آیا می تونم در دبیرستان دوره دوم رشته موسیقی بخونم؟خواهش می کنم بگید.چون می ترسم نتونم و واقعا نمی دونم چه کنم...

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
به کانال انتخاب رشته در تلگرام به آدرس https://telegram.me/ernohom مراجعه و با ادمین این کانال در ارتباط باشید.
سوالتون رو مطرح کنید تا آقای مشاور داخل کانال پاسخ دهند.


   خانم سارا
سلام من در کارهای هنری مثل نقاشی موفق تراز درس های اصلیم هستم برای همین میخوام رشته گرافیک رو انتخاب کنم ولی پدرم نمیتونه از پس هزینه هاش بر بیاد میخواستم‌ یک رشته تو هنرستان که هزینه هاش سنگین نباشه رو بهم معرفی کنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً به آدرس https://t.me/ernohom مراجعه کنید و جواب سوال خود را از مشاورین ما بخواهید.


   آقای حسین
سلام می خواستم بپرسم شرایط ورود به دانشگاه افسری سپاه چیه و برای رفتن باید چه رشته ای انتخاب کنم یا از چه رشته هایی میشه ورود کرد

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً به آدرس https://t.me/ernohom مراجعه کنید و جواب سوالتون را از مشاورین ما بخواهید.


   آقای اشکان
من درسال هفتم و هشتم 16.95و درسال نهم18.90گرفتم می خواستم ببینم میتونم به رشته ی نیروی انتظامی البته تو نمونه ثبت نام کنم.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً به آدرس https://t.me/ernohom مراجعه کنید و جواب سوالتون را از مشاورین ما بخواهید.


   خانم کیاناشریفی
میخواستم راجبه رشته ی تربیت بدنی بدونم من عاشقه ورزشم اما خیلی ها میگن هزینش زیاده میخواستم راجبه رشته و هزینه هاش بیشتربدونم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً به آدرس https://t.me/ernohom مراجعه کنید و جواب سوالتون را از مشاورین ما بخواهید.


   آقای مهدی
من نهم هستم میانگین نوبت اول و دوم پایه های هفتم وهشتم 17 است و پیش بینی می کنم سال نهم با میانگین معدل 17.5 تمام کنم ایا می توانم به رشته الکترونیک برم ؟علاقه زیادی به این رشته دارم.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً عضو کانال انتخاب رشته شوید و سوال خود را از مشاورین ما بپرسید https://t.me/ernohom


   آقای محراب طاهری
سلام از کجا بفهمم که باید به چه رشته ای بروم ؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، انتخاب رشته مناسب بستگی به علاقه شخصی شما و توانایی و استعدادهای شما دادر. همچنین موقعیت خانوادگی و محیط زندگی از جمله دیگر عوامل موثر است. ابتدا ببینید به کدام گروه از دروس بیشتر علاقه دارید و سپس به بررس استعدادهای خود در آن دروس بپردازید. می توانید در مورد رشته های دانشگاهی هر کدام از شاخه ها و بازار کار آن ها هم تحقیق کنید. و همچنین می توانید از یک مشاور تحصیلی هم راهنمایی بخواهید.
برای مثال به آدرس http://tizland.ir/show/?id=2406 مراجعه کنید.


   خانم عطیه
سلام
امسال نهم هستم و قراره انتخاب رشته کنم
من پارسال زبانم انگلیسیم بد شد یعنی ۱۷.۵ و ۱۶ و۱۵.۵ داشتم.
میخواستم برم رشته گرافیک و خیلی این رشته رو دوست دارم اما به دلیل هزینه های زیاد تو این رشته نمیتونم برم.میخوام برم انسانی و تو دانشگاه رشته نقاشی بخونم.اطلاعات کافی راجع به این رشته ها ندارم.یه مشاور خوب میخوام اما نمیدونم پیش کی برم اگه میشه یک نفر رو پیشنهاد کنید.اگه هفتم نمره زبانم بیست بود ایا تو انتخاب رشته نهمم تاثیر بد داره؟؟؟؟؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، می تویند با مشاوران تیزلند صحبت کنید و راهمایی بخواهید . مشاورین تیزلند تمام اطلاعات لازم رو در اختیار شما قرار می دهند. لطفاً با شماره 02188996316 تماس بگیرید.


   آقای احسان
سلام لطفا درباره ضریب درس هاتوضیح دهید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، ضرایب مشخص کننده اهمیت دروس هستند.دروس اختصاصی در هر رشته ضریب 3 و در دروس عمومی ضریب 1 دارند.البته در رشته های مختلف ممکن است این ضرایب متفاوت باشد.بنابراین لازم است ضرایب دروس مختص به رشته خود را از دفترچه های سازمان سنجش مشاهده کنید. ضرایب نقش تعیین کننده ای در تراز دارند و برای مقایسه شوضعیت شما و امکان قبولی با سایر شرکت کننده ها در آزمون های مختلف دارد.


   آقای جلال اسعدي
كشاورزي در چه رشته اي بهتر است بروم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای ورود به رشته کشاورزی هم از طریق رشته علوم تجربی و هم از گروه فنی و حرفه ای می توانید وارد شوید. پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس http://tizland.ir/show/?id=2406 مراجعه کنید.


   خانم زهرا
میخواستم بپرسم که هنرستانهای دخترانه کرمان رشته صنایع شیمیایی را دارند و شرایط این رشته چطوریه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً از طریق آموزش و پرورش شهرستان کرمان پیگیری نماید.


   آقای سجاد
ببخشید من در انتخاب رشته مشکل دارم وفوتبال رو هم دوست دارم واسه اینکه به ارزوم برسم یعنی فوتبالیست باید جه رشته ایرو انتخاب کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به نظر می رسد برای موفقیت در درشته فوتبال باید در تربیت بدنی ادامه تحصیل دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با یک مشاور تحصیلی مشورت نماید.


   خانم روژان
سلام من پايه نهم هستم و معدل سال هفتم 19/64 ، معدل هشتم 19/75 شده
رياضي هم در حد 16 هست خواستم بدونم من ميتونم در رشته ي رياضي شركت كنم يا نه
چون حتي اگر معدل رياضي امسال من ١٨ بشود وقتي ميانگين بگيرن در حد ١٤ / ١٥. است
ممنون ميشم راهنمايي كنيد🙏🏽
من همچنين علاقه زيادي به مهندسي معماري و طراحي داخلي دارم ولي نه در رشته ي فني و حرفه اي در رشته ي رياضي.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، شرایط ورود به رشته ی ریاضی فیزیک :

1- مجموع نمرات در دو درس ریاضی و علوم تجربی در دوره ی 3 سال راهنمایی نمراتی که قبول شده است بدون ضریب کمتر از30 نباشد .
2- در دوره ی دبیرستان در دو درس ریاضی (1) و فیزیک( 1) و آزمایشگاه اولا" بدون تبصره قبول شده باشد. ثانیا" درس ریاضی را نمره ی 12 به بالا داشته باشد . ثالثا"،معدل رشته برای ورود به رشته ریاضی فیزیک (1) از 12 به بالا باشد .


   خانم راد
باسلام ماهور هستم من در هفتم معدلم 18و 85 شددر هشتم هم 18و68 حال نهمی ام من ب وکالت و خیاطی بسیار علاقه دارم مخصوصا وکالت میشه راهنمای ام کنید من راستش کلاس خیاطی هم رفتم و بهش علاقه پیدا کردم اما نسبت ب وکالت این علاقه هیچی نیس میشه راهنمایی ام کنید
و یک سوال دیگه کدومشون بازار کاریشون بیشتر و بهتره
اطرافیان میگن که دانشکده هزینش زیاده راهنمایی ام کنید سپاس از مطالب خوبتون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، انتخاب رشته مناسب بستگی به فاکتور های بسیاری دارد از جمله علاقه شخصی شما. رشته وکالت رشته ای است بسیار بسیار سخت که نیاز به تلاش روزانه و مستمر دارد. و البته برای ورود به این رشته باید وارد رشته انسانی شوید و سپس در دانگاه رشته حقوق خوانده و پس از آن در امتحان مخصوص وکالت شرکت نماید. موفقیت در این رشته نیازمند درک بالای مطالب و حفظیات قوی دارد. در خصوص رشته خیاطی هم باید از طریق مراکز فنی و حرفه ای اقدام نماید. و سپس در دانشگاه رشته هنر طراحی دوخت را انتخاب نماید.به نظر میاد هر دو رشته از بازار کار مطلوبی برخوردار باشند اما پیشنهاد می کنم از یک مشاور تحصیلی هم مشورت بخواهید.


   خانم پرنیا
میشه اطلاعاتی راجع به رشته عکاسی بدید که چگونه باید وارد اش شد معدل چند باید باشه
چه الویت هایی درسی داره چجوری میشه وارد شد و....

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای دریافت اطلاعات با یک مشاور تحصیلی مشورت نماید.


   خانم بازدیدکننده سایت
سلام من در رشته هنر و تربیت بدنی خیلی سر رشته دارم برای تعین رشتم به مشکل برخوردم و نمیدونم برای رفتن به این رشته چه درسی باید نمره بالا داشتم لطفا راهنماییم کنین😊

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای دریافت پاسخ به آدرس http://tizland.ir/show/?id=2406 مراجعه کنید.


   خانم هادیان
سلام چجوری ضریب ها رو حساب میکنن برای انتخاب رشته لطفا با مثال برام توضیح بدید ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً به آدرس http://tizland.ir/show/?id=2406 مراجعه نماید.


   خانم رویا
سلام من پایه نهمم میخواستم بدونم میشه با نمراتی مثله هفتم ۱۹/۳۰و۱۹ هشتم ۱۸/۴۹و۱۸/۶۰ به رشته تجربی راه یافت علوم و زبان و مطالعاتم بالای ۱۹بود ولی ریاضیم ۱۰یا۱۱بود میشه؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،برای قبولی در رشته تجربی مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی، در سه پایه در دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از ۴۲ نباشد. نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می گردد. مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۲۵۲ باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی حداقل ۱۴ باشد. لازم می باشد.


   خانم نرگس
سلام . من امسال وارد کلاس نهم شدم . معدل سال هفتمم19/98 شد و سال هشتمم 20 شدم . من به رشته ی تجربی علاقه ی زیادی دارم و علوم و ریاضی هم خیلی خوب هست .
اما ادبیاته خیلی خوبی دارم و دو کتاب هم چاپ کردم . از نظر علوم و ریاضی هم قوی ام . می خواستم بدونم منظورتون از آزمون های مشاوره ای و عملکرد و سوابق تحصیلی چیست ؟ یعنی آزمون های سال هفتم و هشتم مثل آزمون علمی که طی این دو سال هم دادیم اثر گذار هستند ؟هدایت تحصیلی خیلی سخت می گیره ؟یا مارو به زور تو رشته هایی که علاقه نداریم مثل فنی حرفه ای می فرستند؟
لطفا جواب بدین من خیلی نگران هستم . ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، پاسخ به سوالات شما طیف وسیعی از مسائل را در بر می گیرد بنابراین پیشنهاد می کنیم برای دریافت بهترین پاسخ با یک مشاور تحصیلی مشورت نماید.


   خانم دشتی
سلام من دانش آموز پایه نهم هستم و به زبان انگلیسی علاقه ی زیادی دارم و درضمن شش ساله که به تحصیل زبان انگلیسی خارج از مدرسه می پردازم میخواستم ببینم که آیا در هنرستان رشته ای هست که به زبان انگلیسی ربط داشته باشه؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز لطفاً به آدرسhttp://tizland.ir/show/?id=2406 مراجعه نماید.


   خانم حدیثه
سلام .
من امسال سال نهم هستم و امسال انتخاب رشته دارم
رشته ای که واقعا بهش علاقه دارم رشته ریاضی و فیزیکه. ولی تو تو ایران کسی به این رشته ها توجه نمیکنه و دانشگاه مناسبی برای این رشته نیست و حتما باید مهاجرت کنیم و من بخاطر مشکل مالی نمیتونم مهاجرت کنم . دلمم نمیخاد که 20سال درس خوندنم تلف بشه و من در آخر بیکار باشم .
رشته ای که تو ایران بازار کار داره رشته تجربیه که واقعا اشباع شده .کنکورش هم خیلی سخت تر از ریاضیه. دلم میخاد دنبال علاقه ام رو بگیرم و رشته ریاضی رو ادامه بدم .
ولی ریسک بزرگیه ....
از رشته تجربی هم زیاد خوشم نمیاد .یعنی جامعه پزشکی رو دوست ندارم.
دوست دارم مثل مرحوم میرزاخانی باشم ولی مطمئنم نمیشم .
خانواده محدودی دارم ، کشورم محدوده،به نخبه ها اهمیت نمیدن ،ظرفیت ها پره و .....
واقعا نمیدونم چیکار کنم تو رو خدا راهنمایی کنید .

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، از اینکه تا این حد نسبت به شرایط و موقعیت خود ناامید هستید بسیار متاسفم. این تفکر که در کشور خودتان نمی توانید به جایی برسید یا حمایتی نمی شوید را در خود پرورش ندهید. چراکه موفقیت تماماً حاصل تلاش خود شما است و الباقی مسائل صرفاً وسیله برای رسیدن به موفقیت هستند. اگر علاقه قلبی شما به رشته ریاضی است و البته استعداد و توانایی کافی برای موفقیت در این رشته را دارید پیشنهاد می کنم در همین راه قدم بگذارید و با باور توانایی خودتان تمام آنچه را آرزو دارید به دست بیاورید. در نهایت پیشنهاد می کنم برای رسیدن به تصمیم بهتر و منطقی تر با یک مشاور تحصیلی مشورت نماید.


   خانم فاطمه
سلام من پایه نهم هستم معدل هفتم 19.21و معدل پایه هشتم19.50 بوده نمره علوم من در این دوپایه بالای 18 بوده اما ریاضی هفتم17وهشتم 16 بوده من واقعا علاقه ی زیادی به تجربگی دارم اگر امسال ریاضی رو جبران کنم میتونم برم رشته تجربی لطفا سریع جواب مو بدید خیلی نگرانم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،برای قبولی در رشته تجربی مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی، در سه پایه در دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از ۴۲ نباشد. نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می گردد. مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۲۵۲ باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی حداقل ۱۴ باشد. لازم می باشد.


   آقای مهدی پورنبی
سلام من نتیجه ازمون فنی حرفه ای که دادم تمام رشته ا هاشور خورده فقط رشته های کشاورزی رو نوشته د ایا نمیتونم رشته دیگه ای رو انتخاب کنم لطفا راهنماییم کنید چکارکنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً به آدرس http://tizland.ir/show/?id=2406 مراجعه نماید و یا از یک مشاور تحصیلی راهنمایی بخواهید تا بهترین راهنمایی به شما ارائه شود.


   خانم فاطمه
من دارم وارد نهم میشم و تیزهوشان درس میخونم .با هیچ درسی مشکل ندارم جز شیمی که واقن اذیتم میکنه
مامان و بابام با اصرار میگن تجربی .میگن تو میتونی ولی خودم واقن مطمعن نیستم که کنکورو چکار کنم
معدل هشتم و هفتم 20 هم علوم هم ریاضی
من واقن بین ریاضی و تجربی موندم لطفن کمک کنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای انتخاب رشته به نکات بسیاری باید توجه داشت. از جمله توانایی های فردی و ذاتی، علاقه شخصی، انتخاب شغل در آینده، محل زندگی و .... آنچه مسلم است برای قبولی و کسب رتبه مناسب در کنکور باید تلاش بسیاری در هر دو رشته داشته باشید. اما پیشنهاد می کنیم رشته تحصیلی خود را با توجه به استعدادها و توانایی هایتان انتخاب نماید. در نهایت بهتر است از یک مشاور تحصیلی نیز مشورت بخواهید.


   خانم شامی
با سلام من قراره برم سال نهم میخواستم بدونم برای هدایت تحصیلی اگه بخوام اولویتم انسانی باشه باید چه درسایی رو دقیقا خوب بخونم میانگین معدل 7،8 20 شد و تو هدایت تحصیلی منظور بچه ها از اینکه رشته شون هاشور خورده چیه ممنونم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،برای قبولی در رشته انسانی مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی در سه پایه دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از 42 نباشد.
نمره درس زبان و ادبیات فارسی در پایه نهم با ضریب 4 محاسبه می شود.
نمره درس مطالعات اجتماعی در پایه نهم با ضریب 3 محاسبه می شود.
نمره درس عربی در پایه نهم با ضریب 2 محاسبه می شود.


   آقای یوسف لویمی
سلام من الان کلاس دهم هستم و فنی حرفه ای کشاورزی
ایا در کلاس یازدهم ویا دوازدهم ویا دانشگاه میتونم شاخه ی امور زراعی و باغی رو بخونم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،برای دریافت پاسخ با مشاور تحصیلی مشورت نماید.


   خانم زهرا
ممنون از سابت خوبتون ببخشید چرا از شانس بد ما هدایت تحصیلی رو اوردن رو کار تا نتونیم رشته دل خواهمونو بریم


   آقای امین
من هنوز انتخاب رشته نکردم میخوام ریاضی بخونم ولی نمره هدایت تحصیلی نمیرسه میشه کاریش کرد نمره نهمم 18/83

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،برای دریافت بهترین پاسخ با مشاور تحصیلی مشورت کنید.


   خانم پرسا
سلام ببخشید من نهم
را با معدل70_19به پایان رسوندم ومیخواهم انتخاب رشته کنم .ولی بین دو رشته انسانی و ریاضی موندم و نمیتونم تصمیم بگیرم لطفا راهنماییم گنید .

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، موضوع اصلی رشته انسانی مطالعه مسایل مربوط به انسان است. زبان و ادبیات ملل مختلف، ادیان و مذاهب مختلف، علوم ورزشی، باستان شناسی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و مردم شناسی، فلسفه و منطق، روانشناسی، مدیریت بخش های مختلف اقتصادی، بازرگانی و دولتی، مسایل مربوط به خانواده و علوم تربیتی از محورهای اصلی این رشته محسوب می شود.
رشته ریاضی فیزیک: همان‌طور که از اسم این رشته پیداست دروس اصلی و مهم این رشته درس ریاضی و فیزیک است. دانش ریاضی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت در این رشته محسوب می‌شود بنابراین دانش آموزانی که وارد رشته ریاضی و فیزیک می‌شوند باید به درس ریاضی علاقه‌مند باشند و توانایی لازم برای یادگیری مطالب مربوط به این درس را داشته باشند. تجربه نشان می‌دهد دانش آموزانی که بهره هوشی (توانایی ذهنی) بالا و سرعت عمل ذهنی خوبی دارند، موفقیت بیشتری به دست می‌آورند. قدرت تجزیه – تحلیل و تجسم اجسام فضایی (تصور اشکال و اجسام در ذهن) از دیگر توانایی‌های لازم برای توفیق در این رشته می‌باشد.
برای اطلاعات بیشتر با یک مشاور تحصیلی صحبت کنید.


   خانم روژان محمدی
سلام من پایه هشتم هستم فکرم خیلی درگیررشته وشغل ایندم ع من خیلییی رشته طراحی لباس دوست دارم ولی نمیدون باید ازطریق کاردانش به این رشته برم یافنی ازتو خواهش میکنم راهنماییم کنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً از یک مشاور تحصیلی راهنمایی بخواهید.


   خانم بازدید کننده سایت
سلام من معدله کله نهمم 17:93 شد میخواستم بدونم میتونم برم رشته ی علوم انسانی ؟؟؟
چون شنیدم امسالم خوده اموزشو پرورش برای هممون رشته انتخاب میکنه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، شرایط ورود به رشته انسانی:
مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی در سه پایه دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از ۴۲ نباشد.

نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۴ محاسبه می شود.

نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می شود.

نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۲ محاسبه می شود.

مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۳۷۸ باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل ۱۴ باشد.


   خانم فروغ
سلام دوستان من خیلی گیج شدم تغیر رشته دادم و از رشته تجربی که برام واقعا سخت بود میخام یه رشته ای برم که ریاضی نداشته باشه لطفا راهنمایم کنیین چند روز هم بیشتر برای انتخاب رشته وقت ندارم ممنون میشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، با یک مشاور تحصیلی صحبت کنید.


   خانم رقیه قنبری
من کلاس نهمی هستم وخیلی دوست دارم به رشته گرافیک بروم ودر آن رشد کنم وبه جای خیلی خوبی در این رشته برسم از نظر شما در این رشته موفقیتی وجود دارد

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
وست عزیز، فارغ‌التحصیلان این دوره قادرند با تهیه انواع طرح برای معرفی و ارائه یک موضوع مانند علامت و اطلاعات(آرم سازی و پوسترسازی) و اجرای انواع صفحه آرایی و طراحی نمایشگاه های هنری برای معرفی آثار گوناگون(غرفه آرایی)،آموزش هنر،طراحی و تصوبرسازی برای عنوان ادبی،داستان،سیاسی،اجتماعی و مانند آن(صفحه آرایی کتاب و مجله و روزنامه)،تبلیغات(کاتالوگ و بروشور) در مراکزی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،صدا و سیما،مطبوعات و مراکز هنری و آتلیه های خصوصی خدمات خود را ارایه می دهند.


   خانم مهسا
سلام معدل من درهفتم17 خورده ای شدودرهشتم هم همینطور ولی درترم اول نهم 18/57شد میتونم بدونم که میتوانم به رشته انسانی دست یابم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، شرایط ورود به رشته انسانی:
مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی در سه پایه دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از ۴۲ نباشد.

نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۴ محاسبه می شود.

نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می شود.

نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۲ محاسبه می شود.

مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۳۷۸ باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل ۱۴ باشد.


   آقای دانیال
برای رفتن ب فنی شاخه مکانیک باید معدل چند باشه؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای انتخاب رشته 100 امتیاز در نظر گرفته می شود. 65 امتیاز بررسی مشاوره ای و 35 امتیاز سابقه تحصیلی می باشد.


   خانم بهنواز
سلام. ببخشید من علاقه شدیدی به هنر دارم خصوصا شاخه طراحی و دوخت لباس ولی در کنار این من عااااشق آشپزی هستم. والدین من انتخاب رشته رو گذاشتن به اختیار خودم ولی من موندم کاردانش بردارم یا فنی حرفه ای از طرفی هم مشاوره رفتم و گفتن که فنی حرفه ای از هر لحاظ بهتره. ولی من واقعا نمیدونم برم سمت طراحی یا اینکه مدرک سرآشپزی بین المللیمو بگیرم از طرفی هم خانواده مادرم اسرار به رشته تجربی دارن و سعی در تغییر عقیدم.خواهش میکنم کمکم کنین...

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، موفقیت به خواسته شما بستگی داره اگر تلاش کنید در هر مسیری موفق می شوید مطمئن باشید خانواده صلاح و توانایی شما رو هم در نظر گرفته است. حتما در مورد علاقه بررسی شود. و با یک مشاو ر تحصیلی صحبت کنید.


   آقای والا رادمنش
سلام
من الان پایه نهم هستم و در درس ریاضی نوبت اول 15 شدم و در درس علوم 20 آیا میتونم به رشته ریاضی فیزیک برم ؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،به احتمال زیاد موفق خواهید شد اما انتخاب رشته به چندین فاکتور دیگر هم ارتباط دارد که در فصل آگاهی بخشی تحصیلی تیزلند گفته خواهد شد.


   خانم مهسا
سلام من معدل هفتم وهشتمم 20شده وریاضی وعلومم همیشه 20میشم .رشته تجربی وریاضی فیزیک و به اندازه هم دوست دارم ،بین انتخاب این دوتا موندم راهنمایی کنین

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،انتخاب رشته به جز معدل به چندین فاکتور دیگر هم ارتباط دارد که در فصل آگاهی بخشی تحصیلی تیزلند گفته خواهد شد.


   خانم سارا
سلام من میخواهم به رشته ی علوم انسانی بروم اما متاسفانه خانواده فکر میکنند به علت تنبلی است ولی چون دیپلم زبان انگلیسی دارم و زبان فرانسوی رو هم دارم تمام میکنم فکر میکنم از طریق ادبیات در رشته ی زبان های خارجه موفق خواهم شد و نمرات همه ی درس هایی که برای ادبیات بود رو 20 شدم ولی از زبان های فارسی همیه 20 است اما به دلایلی نتوانستم برای ترم اول بخوانم و 17 شدم به نظر شما میتوانم در این رشته موفق بشم و چجوری خانواده ام را توجیح کنم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
علاقه به رشته خیلی مهمه هدف شما هم مشخصه. اینکه رشته انسانی برای تنبل هاست خیلی فکر اشتباهی است. می تونید از مشاور مدرسه در جهت توجیح خانواده تان کمک بگیرید.


   آقای احمدرضا محمودی
سلام من علوم سال هفتمم 18.5 شده در سال هشتم علومم 12 شده میخواستم ببینم اگر علوم نهمم حداقل 19 شود می توانم رشته ریاضی فیزیک بردارم معدل سال هفتم 19.38 سال هشتم 19

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
به احتمال زیاد موفق خواهید شد اما انتخاب رشته به جز معدل به چندین فاکتور دیگر هم ارتباط دارد که در فصل آگاهی بخشی تحصیلی تیزلند گفته خواهد شد.
این بحث را دنبال کنید. در ضمن شرایط مدارس دولتی و غیر دولتی هم متفاوت است


   خانم بازدید کننده سایت
سلام من سال هشتم ریاضی و تجدید شدم و معدلم 16شد وسال هفتم معدلم17 و خورده ای شد والان نهم هستم ترم اولم 15شدم عایا میتونم به رشته ی انسانی دست یابم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
به احتمال زیاد موفق خواهید شد اما انتخاب رشته به جز معدل به چندین فاکتور دیگر هم ارتباط دارد که در فصل آگاهی بخشی تحصیلی تیزلند گفته خواهد شد.
این بحث را دنبال کنید. در ضمن شرایط مدارس دولتی و غیر دولتی هم متفاوت است


   آقای امیر عباس
تفاوت رشته هادر مقطع کاردانی برای کسی که دیپلم صنعت فنی حرفه ای داره با کسی که دیپلم صنعت کاردانش داره چیه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
فرقی نمی کنه


   آقای صفی ابادی
من در حال حاضر دانش اموز پایه نهم هستم. من معدل هشتمم شد 19.90 و ریاضیم خیلی خوب بود و میخواستم به این رشته برم.ولی امسال نمیدونم چرا ریاضیم ضعیف شده.در تمام دروس از جمله علوم و ادبیات خوب هستم و نمره های دو سال گذشته 20.ولی الان گیج شدم و نمیدونم باید کدوم رشته برم.کمک کنید لطفا

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
به احتمال زیاد موفق خواهید شد اما انتخاب رشته به جز معدل به چندین فاکتور دیگر هم ارتباط دارد که در فصل آگاهی بخشی تحصیلی تیزلند گفته خواهد شد.
این بحث را دنبال کنید. در ضمن شرایط مدارس دولتی و غیر دولتی هم متفاوت است.


   خانم عسل
سلام ... من دانش آموز پایه نهم هستم . به رشته تجربی علاقه دارم ولی همه میگن درسای تجربی خیلی سنگین نمیدونم چیکار کنم ...به رشته تربیت بدنی هم علاقه دارم ولی پدرومادرم میگن رشته تجربی ... میشه راهنمایی کنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
خیلی خوب است که شما نگرانی هایتان رامی شناسید اما این کافی نیست. توصیه می کنیم که با شناخت نگرانی ها، به سمت حل آن قدم بردارید. ترس از شکست موضوعی است که ذهن خیلی از ما را درگیر می کند. در هر مسابقه ای همیشه احتمال شکست و پیروزی وجود دارد. مطالعه زیاد به شما کمک می کند که ذهن ورزیده ای داشته باشید. این حرف شما شبیه این است که یک ورزشکار بگوید : تمرین نمی کنم چون می ترسم خسته شوم.به خودتان اعتماد داشته باشید و نترسید. خدا یار شماست و ما در تیزلند در کنار شما هستیم. منتظر شنیدن خبر های خوب از موفقیت های شما هستیم.


   آقای عرفان نیکبخت
سلام من معدل هفتم 19/64وهشتم19/79ونهم ترم اول علوم20وریاضی 16است میتوانم تجربی برم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
انتخاب رشته به جز معدل به چندین فاکتور دیگر هم ارتباط دارد که در فصل آگاهی بخشی تحصیلی تیزلند گفته خواهد شد.


   خانم بازدید کننده سایت
خیلی خوب بود


   آقای حسین
سلام . من سال هفتم معدل بیست بوده اما امسال یکم درسام ضعیف شده و هر چی هم میخونم هیچی نمی فهمم
و می خوام برم تجربی . چکار کنم که صعف درسامو جبران کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
ساعت مطالعه درس هایی که در آنها احساس ضعف می کنید را بیشتر کنید. از کتاب های کمک آموزشی، دوستان و یا دبیر کمک بگیرید.


   خانم بازدیدکننده سایت
سلام مرسی ازسایت خوبتون.میخواستم بدونم ازطریق رشته انسانی دبیر،چه کتاب هایی میشه شد،،؟؟؟باتشکر

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
این سوال مربوط به انتخاب رشته دانشگاه است. در دفترچه انتخاب رشته که بعد از آزمون سراسری در اختیارتون قرار می گیرد رشته های دبیری و دانشگاه های مربوط معرفی شده اند.


   آقای اسماعیل زاده
با سلام من میخوام رشته فنی و حرفی رو انتخاب کنم زمینه خدمات &کامپیوتر....میخواستم ببینم رشته خوبی هست یا نه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
رشته خوبی هست ولی به نمرات و علاقه مندی شما هم وابسته است


   آقای مهیاار
سلام اگه تو درس ریاضی ضعیف باشم میتونم تو رشته کامپیوتر موفق باشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
یکی از دروس اصلی کامپیوتر ریاضی هست پس باید روی نقطه ضعفتون کار کنید.


   آقای امانی
سلام من میخواستم درباره تربیت بدنی اطلاعاتی داشته باشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از شاخه های علوم انسانی است که از جهات مختلف با علوم پایه و علوم تندرستی پیوند یافته و مالاً اثر و نقش آن در رابطه بسیار توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه غیر قابل انکار است و در نظام جمهوری اسلامی ایران از جایگاه و منزلت ویژه ای برخوردار میباشد. دامنه فعالیت و کارآئی تربیت بدنی و علوم ورزشی در امر آموزش و پرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار وسیع و گسترده است بطوری که تمام گروههای سنی را، از بیش از تولد تا دوره سالخوردگی و کهولت در بر میگیرد. علاوه بر این ترتیب بدنی و ورزش بعنوان یک عامل پیشگیرنده از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد توجه بوده و ثابت شده است که از پیشگیرنده از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد بوده و ثابت شده است که از پیشروی پاره ای از بیماریها مانند امراض قند و نارسائی های قبلی – عروقی جلوگیری بعمل میاورد. با عانایت به این مهم و بمنظور تحقیق بخشیدن به بند سه از اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی تربیت بدنی نیروی انسانی متعهد و متخصص در این رشته ضروری است


   خانم ستاره بانوانه
سلام . خیلییییییی ممنون بابت مطالب مفیدی که میزارید . من دانش اموز سال نهم هستم و سال پیش معدلم 19.57شد. من تو درس ریاضی از درسای دیگه توانایی بیشتری دارم و همیشه از این درس 20 میگیرم . علاقه ای به تجربی و انسانی ندارم . اما به رشته های فنی خیلیی علاقه دارم مثل معماری یا عمرا ن . اما همه میگن که دانش اموزان این دو رشته خیلی زیاد شده و رشته های خوبی نیستن . خیلی گیج شدم .بنظر شما بهترین رشته برای من میتونه چی باشه ؟ ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
رشته های فنی، رشته های خوبی هستن خوب فکر کنید قصد دارید در چه رشته ی دانشگاهی تحصیل کنید. بعد بهترین مسیر برای رسیدن به آن را انتخاب کنید .
می تونید از کمک یک مشاور استفاده کنید.


   آقای محمد حسین حبیبی
من تو مدرسه دولتی هستم و هیچ کس تو مدرسه نیست که به من مشاوره بدهد لطفا راهنمایی کنید ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
می تونید از بخش معرفی مشاوران و معلمان شماره تماس یکی از مشاورها رو بردارید و برای مشاوره باهاشون هماهنگ بشید.


   خانم قلمی
سلام ممنونم از مطالب مفیدتون موسیقی زیر شاخه ی کدوم یکی از رشته هاس؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
از فنی حرفه ای می تونید اقدام کنید.


   آقای علیرضا
سلام من پایه نهم در مدرسه تیزهوشان هستم
من به کامپیوتر و برنامه نویسی علاقه دارم و از طرفی ریاضیم قوی نیست ولی مثلا فیزیک و شیمی و زیستم نسبتا قوی هست ولی علاقه زیادی به رشته تجربی ندارم ـ به نظر شما چیکار کنم؟
و در ضمن یه سوال دیگه من سال بعد یعنی سال دهم رو میخوام برم مدرسه نمونه درس بخونم امکانش هست اگه امتحان ورودیش رو بدم؟
و سطح نمونه از تیزهوشان پایین تر هست؟
چون من واقعا از این همه درس تیزهوشان خسته شدم
لطفا راهنمایی کنید ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
با مشاورتون صحبت کنید تا کمکتون کنه بهترین تصمیم رو بگیرید.
در مورد سوال دوم مدارس نمونه پایین تر از تیزهوشان نیستند بلکه اهدافشون فرق میکنه و برنامه هاشون برای دانش آموزهای خاص خودشون طراحی شده اگر فکر میکنید در مدارس تیزهوشان فشار زیادی روی شما هست بهترین کار تغییر مدرسه است


   خانم بازدیدکننده سایت
سلام.من معدل هشتمم ۱۹.۲۵شد.الانم نهمم درسمم خوبه.تو ریاضی استعداد دارم اما هنرم خوب نیست و تو درسهای حفظ کردنی مشکل دارم یکم.خودم میخام برم انسانی و حقوق یا هر چیز دیگه ای بخونم از طرفی میترسم از پس دروس خفظ کردنیش که زیاده بر نیام.به تجربی علاقه ندارم و به نظرم ریاضی ب دردم نمیخوره.میشه کمکم کنید،مرسی

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
برای رشته انسانی باید حفظیاتتون خوب باشه می تونید روش های افزایش حافظه رو تمرین کنید ببینید نتیجه می گیرید یا نه


   خانم فاطمه
سلام.خسته نباشید...من پایه نهم هستم تا الان فکر میکردم که علاقه زیادی به تجربی دارم تا رشته های دیگه ولی با مطالعه های بیشتر فهمیدم که میتونم توی رشته ی ریاضی فیزیک موفق تر باشم و آینده ی شغلیم بهتر بشه.از طرفی هم به علوم تجربی و مباحث و درس های رشته تجربی بیشتر علاقه مندم تا درس ریاضی.ولی در هر صورت معدل کل من تا به الان بیست بوده.میشه لطفا راهنمایی کنید و مطالب بیشتری در مورد رشته ها و زیر شاخه هاشون بگذارید؟ممنون میشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
حتما مطالب بیشتری میگذاریم.


   خانم عسل
مفید بود ولی هیچ چیزی نمی تونه نظر منو راجب رشته ام عوض کنه چون از شش سالگی می دونستم که دبیرستان می رم تجربی و دانشگاه میرم پزشکی و همه ی تلاشمم کردم و تا الان معدلم همیشه بیست بوده


   آقای شروین
سلام مطالبتون عالی بود من به دندان پزشکی خیلی علاقه دارم میخواستم بدونم شرایطش چیه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
فیلم همایش انتخاب رشته پایه نهم را ببینید.


   خانم بازدید کننده سایت
سلام
خسته نباشید
من دانش آموز دهمی هستم ،معدل نهمم 20 و به رشته ی پزشکی علاقه دارم .اخیرا کتاب ها و مطالب زیادی رو در این مورد مطالعه کردم و همین باعث شده دودل بشم نسبت به انتخابم یه ترس مبهمی دارم و هرچقدر سعی میکنم دوباره مثل قبلم بشم نمیتونم اعتماد به نفسم خیلی کم شده
ترس اصلیم در مورد دروس عمومی هستش.مطمئنم میتونم دروس تخصصی رو بخونم و پاس کنم ولی تمرکز کردن روی دروس عمومی مثل عربی،ادبیات و اینجور دروس برام فوق العاده سخته
لطفا کمکم کنید و یه راهی رو بهم نشون بدید
ممنون از سایت خوبتون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
بهترین کار برنامه ریزی روی دروس عمومیه باید زمان بیشتری رو به مطالعه این دروس بپردازید و تمرین های مربوط به افزایش تمرکز داشته باشید.


   خانم آیدا
سلام من تربیت بدنی دوست دارم اما از طریق فنی حرفه ای ... بعد از دبیرستان و تو دانشگاه به نظرم به مشکل بر می خورم چیکار کنم؟انسانی و تجربی هم که ازشون متنفرم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
متوجه سوال شما نشدم بهتره با مشاور تحصیلی صحبت کنید.


   آقای احمد
سلام خیلی ممنونم از شما ببخشید من میخوام برم نهم و یه رشته خوب میخوام انتخاب کنم در هنر خیلی مهارت دارم ولی خوانواده ام میگن رشته ای که کم هزینه باشد میشه کمکم کنید


   خانم فاطمه بیکران
سلام من به رشته تربیت بدنی علاقه بسیاری دارم .چگونه باید وارد این رشته بشوم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
رشته تربیت بدنی زیرشاخه فنی حرفه ای است.


   خانم زهره دریس
سلام رشته علوم تجربی با نمره ی 19 در سال هشتم خوب است برای علوم تجربی

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
نمره شما خوبه ولی یادت باشه با دانش آموزان قدری رقابت می کنی پس تلاشت رو بیشتر کن


   خانم کیمیا خاندان
مطالبتون واقعا عالی هستند .ببخشیدفقط میخواستم بدون رشته ی معماری خوبه یانه و ایا هزینه های زیادی دارد؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
رشته خوبیه ولی هزینه های جانبی داره و اینکه باید دید برای شخصیت شما و توانایی هاتون مناسبه ؟ با مشاور صحبت کنید.


   خانم رقیه محمدیان
سلام ..خسته نباشید..واقعا مطالبتون بدردم خورد...من دانش آموز پایه دهم هستم و برای انتخاب رشته از سایت شما کمک زیادی گرفتم...فقط یک سوال داشتم..اینکه آیا رشته حسابداری بازار کار خوبی دارد یا خیر؟یا اینکه اگر امکانش هست برایم بیشتر توضیح بدهید...با سپاس

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
رشته حسابداری بازار کار خوبی داره اما باید دقت و علاقه رو داشته باشید.


   خانم نگین
سلام من همه درسام عالیه اما با ریاضی مشکل دارم بیشتر علاقم به انسانیه ولی پدرومادرم میگن با معدل 19 باید بری تجربی نمیدونم چیکار کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سعی کنید خانواده تان را توجیح کنید یا از آنها بخواهید دلیل قانع کننده ای برایتان بیاورند. علاقه شما به رشته تحصیلیتان تاثیر به سزایی در موفقیت های آتی شما دارد.


   آقای باقری
سلام. رشته خدمات شامل چه رشته هایی میشود

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
حمل و نقل-خدمات اجتماعي-خدمات غذايي- صنايع دستي-كامپيوتر- مالی و اداری- هنر- پوشاك- گروه بهداشت و درمان


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سلام ایران زمین  class=
تخفیف کتابم کو  class=
مدرسه سلام گلبانگ   class=
مدرسه سلام فرجام  class=

آشنایی با رشته های تحصیلی و انتخاب رشته پایه نهم

از مهم ترین دغدغه های دانش آموزان پایه اول انتخاب رشته تحصیلی پس از اتمام سال اول دبیرستان می باشد. دانش آموزان با انتخاب رشته ، مسیر تحصیلی خود را انتخاب می کنند و به تحصیلات خود در این مقطع ادامه می دهند. رشته تحصیلی اگر درست و صحیح انتخاب شود می تواند زمینه دانش و توانایی را تعیین کند.