سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

شپش سر و راه مقابله با آن در مدارس کد مطلب : 3070 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

شپش سر و راه مقابله با آن در مدارس

شپشک بیماری انگلی است و عمدتا در داخل مو ی سر عامل عفونی شروع به تکثیر می کند و از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

. . . . . . . . . . . . .

دکتر سکینه مهرابی با بیان این مطلب که بیماری شپشک بیماری انگلی است و عمدتا در داخل مو ی سر عامل عفونی شروع به تکثیر می کند، گفت: عامل بیماری شپشک حشره ای به نام شپش است .

وی با بیان اینکه شپش انواع مختلفی دارد شپش موهای زیر بغل ،موهای ناحیه زهار و روی سر ،شایع ترین نوع شپش، را از جمله آنها بر شمرد.

مهرابی عمده ترین علامت این بیماری را خارش سر عنوان کرد و گفت: راه تشخیص این بیماری رشک های سفید رنگ حالت خاکستری است که به ساقه مو می چسبد.

وی با بیان اینکه این بیماری معمولا بدون علامت بوده و در معاینات دوره ای مدارس و کودکستان ها تشخیص داده می شود تصریح کرد:در صورتیکه بیمار خود به پزشک مراجعه کند، بیشتر به دلیل خارش سر است.

مهرابی با اشاره به اینکه شپشک بیماری واگیر دار است بر رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ملحفه، شانه و روسری شخصی تاکید کرد و افزود: از آنجائیکه این بیماری واگیر دار بوده معاینه سایر اعضای خانواده فرد مبتلا، برای درمان در صورت نیاز ضروری است.

به گفته وی مهم ترین اصل در درمان این بیماری ،پذیرفتن این بیماری از سوی فرد بیمار است.

مهرابی استفاده از شامپوهای مخصوص را درمان این بیماری عنوان کرده و گفت:بیمار این شامپو را به مدت 20 دقیقه روی موهای سر زده و برای اصمینان از تکمیل درمان این کار را در هفته بعد نیز تکرار می کند.

شستشو مو توسط سرکه با استفاده از شانه های چوبی از روش هایی بود که مهرابی به آن در کنار درمان ها دارویی اشاره کردو خاطر نشان کرد : رعایت نکات بهداشتی و استحمام مرتب به پیشگیری و درمان این بیماری کمک می کند.


منبع: دانش روز
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1223 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

سفیرمال  class=
گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=

شپش سر و راه مقابله با آن در مدارس

شپشک بیماری انگلی است و عمدتا در داخل مو ی سر عامل عفونی شروع به تکثیر می کند و از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.