سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

شوره ها و شپش ها چه شکلی هستند؟ کد مطلب : 3773 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

شوره ها و شپش ها چه شکلی هستند؟

وقتی بدانید دنبال چه چیزی هستید، خلاص شدن از شر این انگل ها آسان تر است.

. . . . . . . . . . . . .

بازدیدکننده عزیز، از یک نظر، بسیاری از ما نکات زیادی را از مدرسه کودکانمان درمورد در معرض شپش سر قرار گرفتن دریافت کرده ایم مراکز کنترل بیماری و پیشگیری (CDC) تخمین می زند که هر ساله بین 6 میلیون و 12 میلیون تعداد از بچه ها در ایالات متحده آلوده می شوند.

اما وقتی چنین چیزی را می شنوید، دقیقا دنبال چه می گردید؟ این یک راهنمایی است.

ظاهر

شپش سر سه فرم دارد: تخم رشک (تخم شپش)، نیمف و بالغ. در اینجا شکل آنها در هر مرحله توضیح داده شده است:

- تخم رشک: آنها بیضی شکل و به اندازه یک گره در نخ هستند. به سختی دیده می شوند، اما اگر ناخنتان را از پوست سر جمجمه به سمت پایین روی ساقه ی مو بکشید، می توانید آنها را احساس کنید. تخم رشک می تواند خاکستری روشن، قهوهای مایل به زرد، زرد یا سفید باشند. پارادی میرمیرانی، دکتر متخصص پوست هیئت مدیره آکادمی آمریکایی پوست، می گوید: "آنها می توانند درست شبیه به دانه های ماسه باشند، و به راحتی از مو جدا نشوند ". پس از تخم گذاری، پوسته زرد کمرنگی در ساقه ی مو باقی می ماند.

- نیمف: این شپش نابالغ شبیه به بالغ است اما اندازه یک سر سوزن است. آنها در بزرگسالی در حدود یک هفته رشد می کنند.

-بالغ: شپش سر بزرگسالان حدودا اندازه ای شبیه به دانه کنجد با شش پای پنجه ای دارد. آنها رنگ خاکستری مایل به سفید دارند اما سی دی سی می گوید ممکن است آنها در افراد با موهای تیره، تیره تر باشند.

کجا زندگی می کنند

بازدید کننده گرامی، شپش سر و تخم های آن تقریبا به طور انحصاری در پوست سر، به ویژه پشت گوش ها، بالای سر و در نزدیکی گردن یافت می شوند. آنها گاهی اوقات در مژه و ابرو هم ظاهر می شوند، اما این مورد نادر است. شپش سر با پنجه های قلاب شکل، بعه ساقه ی مو می چسبد. آنها نور را دوست ندارند و سریع هستند، بنابراین ممکن است تخم ها را فقط هنگامی که از نزدیک موی کودکتان را بررسی میکنید، مشاهده و یا احساس کنید.

یک چراغ قوه بردارید و این دانه های کوچک را که در فاصله ای حدود یک چهارم اینچ از پوست سر ، محکم به ساقه ی مو چسبیده اند را ببینید. ممکن است آنها شبیه قطرات کوچک اسپری مو و یا شوره سر باشند. حتی بعد از بیرون آمدن از تخم، وقتی تنها پوشش های خالی باقی مانده باشند، به سختی می توانند جدا شوند.

اگر در حال بررسی موهای کودکتان تخم رشک یا شپش سر پیدا کردید، خونسرد باشید. مشکل ناراحت کننده ولی قابل حلی است. دکتر میرمیرانی می گوید "به یاد داشته باشید: شپش، بیماری حمل نمی کند. بله، آنها نفرت انگیز هستند. اما آنها هیچ آسیبی به سلامت کودک شما نمی رسانند."

 

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1232 را در این کادر وارد کنید:

   آقای آقای محمد امامی
خوب بود آدم باید با شپش ها آشنا بشیم تا اگر مبتلا شدیم بفهمیم و به پزشکان مراجعه کنیم یا موهایمان را کچل کنیم با تشکر از سایت شما از نمونه سوال های خوبتون و مطالب های مفیدتان باید از این سایت ها در فضای مجازی بیشتر باشد تا کسای مثل ما از این سایت ها استفاده کنیم باید به این سایت ها رسیدگی شود خیلی سایت خوبیست و واقعا حیف است که زیاد شناخته نشده من خودم از این سایت خیلی خوشم امده بقیه را نمیدانم اگر تخمین آزمون هایی که میگذارید را بزارید تا ما بدانیم در آن امتحان ها میتوانیم موفق شویم اگر هم فیلم های آموزشی هم میگذاشتید خیلی خوب میشد.با تشکر از دستنداران این سایت فوق العاده.


   خانم لی لی
ای بد نبود


   خانم مهشید کمال آبادی
خوب بود ممنونم عالی👏👏


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

چگونه شاگرد اول شویم؟  class=
کابوس انجام تکالیف   class=
آموزشگاه موفقیت  class=
گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=

شوره ها و شپش ها چه شکلی هستند؟

وقتی بدانید دنبال چه چیزی هستید، خلاص شدن از شر این انگل ها آسان تر است.