سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

فایده های خواندن کتاب بر جسم کودکان کد مطلب : 3982 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

فایده های خواندن کتاب بر جسم کودکان

حتماً شنیده اید که خواندن کتاب برای تقویت عملکرد ذهن کودک مهم است؛ اما در این مقاله به شما می گوییم کتاب ها برای جسم کودک نیز مهم هستند. در این جا 5 فایده ی اصلی خواندن کتاب بر جسم کودک شما بیان شده است.

. . . . . . . . . . . . .

خواندن به کودکان کمک می‌کند بهتر «ببینند»

کودکان به شکل خودآگاه یا ناخودآگاه، در خیالات خود داستان‌ها را بازی می‌کنند و این می‌تواند تخیلات آنان را پرورش دهد. سوال‌هایی درباره‌ی اینکه «چه چیزهایی شبیه هم هستند» از کودکتان بپرسید؛ اینچنین کودک شما می‌تواند جزئیات بیشتری را تجسم کند.

کتاب‌ها حواس کودکان را تقویت می‌کنند

خواندن واژگانی مانند «سیر» می‌تواند بوی آن را در شامه‌ی کودک تداعی کند همانطور که استعاره‌ای مانند «فرد لزج» یک بافت و سطح لیز را به خاطر کودک می‌آورد. بنابراین خواندن برای کودک می‌تواند حواس پنج‌گانه او را تحریک و تقویت کند. کارشناسان بر این عقیده‌اند که ممکن است خواندن، تجربه‌ای غنی‌تر و عمیق‌تر از داستان‌ و حتی از جهان به کودکان بدهد.

خواندن کودک را به حرکت وامی‌دارد

هنگامی که ما داستانی را با چشمانمان می‌بینیم و می‌خوانیم مانند «علی به توپ لگد زد»، به صورت خودکار آن کار را در خیال خود نیز انجام می‌دهیم. اجرای یک کار در ذهن، توانایی شما را در انجام آن به شکل فیزیکی نیز ارتقا می‌دهد (به این دلیل است که ورزشکاران می‌توانند با تصور کردن، توانایی خود را در بازی بالا ببرند).

کتاب‌ها منجر به رشد سلول‌های مغزی می‌شوند

کسانی که کتاب خواندن برایشان چالش‌برانگیز است، در برخی از بخش‌های مغزشان سلول‌های کمتری دارند. اما یک بررسی نشان می‌دهد که پس از 6 ماه مطالعه‌ی روزانه، نقاط ضعیف در مغز کودکان تقویت می‌شوند طوری که مغز آن‌ها دقیقا شبیه مغز کودکانی می‌شود که مهارت‌های خواندن بهتری دارند.

قلب کودک شما با کتاب بزرگ‌تر می‌شود

کودکان پیش‌دبستانی که داستان‌های بیشتری را می‌شنوند، احساسات بیشتری در آنان بروز می‌کند؛ چراکه در کتاب‌های کودکان، شخصیت‌های داستان‌ها به راحتی احساسات خود را آشکار می‌کنندو همچنین پدران و مادران نیز تمایل به صحبت با کودکان درباره‌ی احساسات شخصیت‌های داستان دارند.


نویسنده مطلب : جنیفر عباسی

منبع: کتابک
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1955 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

موفقیت تحصیلی  class=
کابوس انجام تکالیف   class=
گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=

فایده های خواندن کتاب بر جسم کودکان

حتماً شنیده اید که خواندن کتاب برای تقویت عملکرد ذهن کودک مهم است؛ اما در این مقاله به شما می گوییم کتاب ها برای جسم کودک نیز مهم هستند. در این جا 5 فایده ی اصلی خواندن کتاب بر جسم کودک شما بیان شده است.