سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چرا به خواب نیاز داریم؟ کد مطلب : 4276 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چرا به خواب نیاز داریم؟

هیچ چیز مثل یک خواب شبانه کامل به انسان انرژی نمی دهد تا هنگام صبح به فعالیت های روزانه خود برسد. انسان با چند ساعت خواب، استراحت مغز خود را تامین می کند و به سلولهای دستگاه عصبی، فرصتی برای کسب انرژی و رفع خستگی می دهد.

. . . . . . . . . . . . .

خواب کافی به اندازه ورزش منظم، تغذیه سالم و بهداشت دندان ها اهمیت دارد. همه این جنبه های سلامتی به یک اندازه مهم هستند. خوابیدن نه تنها غیرضروری نیست بلکه عنصر اساسی برای سلامتی کامل است. الگوی خواب نقش تعیین کننده ای در میزان سلامت دارد. امروزه اغلب افراد عادت دارند تا دیروقت بیدار بمانند و همین امر سبب شده تا الگوی خواب بطور کلی از حالت طبیعی خارج شود.

ساعت بیولوژیک بدن به شما کمک می کـنـد تا فعالیت خود را در ساعات روز افزایش داده و در شب از شدت آنها بکاهید و به استراحت بپـردازیـد.

سـاعــت بیولوژیک مختص انسانها نبـوده و تـمـام مـوجـودات زنـده از بــاکتری ها گرفته تا خود انـسـانها دارای چنین ساعتی میباشند.

در تنظیم ساعت بیولوژیک بدن سه بخش با یکدیگر همکاری می کنند:

1. گیرنده های نور واقع در چشمها

2. بخشی از هیپوتالاموس بنام SCN

3. غده صنوبری (پینه آل)

هنگامی که نور به چشمها می رسد گیرنده های نور آن را به هیپوتالاموس مغز مخابره می کنند، سپس هیپوتالاموس به غده پینه آل فرمان میدهد که ملاتونین ترشح کند. در واقع تولید ملاتونین نسبت به دو عامل نور و حرارت حساس می باشد. هنگامی که نور و حرارت کاهش می یابد ما احساس خواب آلودگی خواهیم کرد چرا که تولید ملاتونین افزایش می یابد. ملاتونین در غیاب نور و در شب تولید می گردد بطوری که میزان ملاتونین در شب 10 برابر میزان آن در روز میباشد. میزان ترشح و تولید ملاتونین در افراد مسن کاهش می یابد. از این رو آنها صبح ها زودتر از خواب برمیخیزند. بر هم خوردن تنظیم ساعت درونی و ناهمخوانی آن با محیط پیرامون منجر به بروز بی خوابی می گردد.

 

کلمات کلیدی: دانستنی های علمی | فیلم آموزشی | سرزمین تیزهوش ها | کم خوابیویدئو علمی و آموزشی | ساعات خواب | دانستنی های گوناگون | تفریح و سرگرمی
برنامه مطالعات هفتگی متعادل ویژه پایه دوازدهم تجربی - 26 مرداد الی 1 شهریور

برنامه مطالعاتی هفتگی متعادل ویژه رشته تجربی را دریافت کنید.


برای تغییر دنیا، باید اول از خودمان شروع کنیم

اگر از شرایط زندگی خود راضی نیستید و به هر دلیلی احساس می کنید که باید تغییری در روند زندگی خود ایجاد کنید باید از شناخت خودتان و تغییر خودتان شروع کنید.


انتخاب مسیر درست چالش هر روزه ما در زندگی

چگونه زندگی کردن و این که در زندگی چه مسیری را پیش بگیریم همگی وابسته به انتخاب ما خواهد بود.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1437 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

بازی استوژیت تخفیف 20%  class=
برنامه درسی ویژه دوازدهمی ها  class=
روش های موثر یادگیری در کلاس درس  class=
مجتمع شایستگان رازی  class=

چرا به خواب نیاز داریم؟

هیچ چیز مثل یک خواب شبانه کامل به انسان انرژی نمی دهد تا هنگام صبح به فعالیت های روزانه خود برسد. انسان با چند ساعت خواب، استراحت مغز خود را تامین می کند و به سلولهای دستگاه عصبی، فرصتی برای کسب انرژی و رفع خستگی می دهد.