سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آشنایی با المپیاد شیمی دانش آموزی کد مطلب : 5549 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آشنایی با المپیاد شیمی دانش آموزی

در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل مختلف المپیاد دانش آموزی شیمی آشنا کنیم.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

المپیاد شیمی دانش آموزی در ایران شامل پنج مرحله است که طی این پنج مرحله از بین بیش از 40 هزار نفر شرکت کننده، 4 نفر برگزیده انتخاب شده و به المپیاد جهانی شیمی راه پیدا می کنند.

مرحله اول المپیاد شیمی

مرحله اول المپیاد شیمی معمولاً در بهمن ماه هرسال برگزار می شود و طیّ آن از بین حدود 40 هزار شرکت کننده بیش از 1000 نفر پذیرفته می‌شوند. این پذیرفته شدگان می‌توانند وارد مرحله دوم المپیاد شیمی شوند. سطح مباحث این مرحله، شیمی دبیرستان و شیمی عمومی است.

همه چیز درباره مرحله اول المپیاد شیمی دانش آموزی

مرحله دوم المپیاد شیمی

در مرحله دوم المپیاد شیمی که معمولاً در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می‌شود، از بین حدود 1000 نفر برگزیده ای که در مرحله اول گزینش شده اند، کمی بیشتر از 40 نفر جهت شرکت در دوره تابستانه المپیاد شیمی که به صورت متمرکز در تهران برگزار می شود و شرکت در آن برای پذیرفته شدگان رایگان است، دعوت میشوند.

سطح مباحث این مرحله نیز، شیمی دبیرستان و شیمی عمومی است؛ منتها سخت تر از مرحله اول.

دوره 40 نفر در المپیاد شیمی (دوره تابستانه)

در دوره تابستانه،‌ که به مدت دوماه در محل معاونت دانش پژوهان جوان در تهران برگزار می شود، رنگ مدال 40 نفر برگزیده مشخص می شود که به ترتیب 8 نفر مدال طلا، حدود 15 نفر مدال نقره و مابقی مدال برنز می گیرند.

سطح مباحث و آزمونهای این دوره در سطح مباحث شیمی تخصصی و دانشگاهی است.

کسانی که موفق به اخذ مدال طلا می شوند، ضمن معافیت کامل از کنکور سراسری و انتخاب رشته 100% آزاد در تمام رشته ها و دانشگاه های ایران، وارد دوره طولانی بعدی که دوره 8 نفر یا دوره انتخابی نام دارد می شوند.

دوره انتخابی در المپیاد شیمی

در دوره انتخابی کسانی که موفق به اخذ مدال طلا شده اند وارد شده تا از بین آنها 4 نفر اعضای اصلی تیم ملی المپیاد دانش آموزی ایران انتخاب شوند. 4 نفر دوم به عنوان اعضای ذخیره برگزیده می شوند.

زمان برگزاری این دوره از اواخر پاییز سال پیش دانشگاهی (سال دوازدهم) تا اوایل بهار سال بعدی آن است.

سطح مباحث این دوره نیز در سطح موضوعات شیمی دانشگاهی است.

المپیاد جهانی شیمی

المپیاد جهانی شیمی که شاید بتوان از آن به عنوان هدف غایی برگزاری المپیاد دانش آموزی در هر کشوری یاد کرد، در تیرماه هر سال با شرکت دهها کشور برتر در زمینه المپیاد شیمی برگزار می شود که طی آن مدالهای طلا، نقره، برنز و دیپلم افتخار توزیع می شود.

ایران هر ساله در بین تیم های شرکت کننده در المپیاد جهانی شیمی جزو رقبای جدی است و رتبه ایران معمولاً بین 5 یا 10 کشور برتر می شود.


منبع: دانشنامه شیمی پدیا
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1558 را در این کادر وارد کنید:

   خانم بازدیدکننده سایت
نمیشه دوازدهم شرکت کنیم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز بله دوازدهمی ها هم میتونن در المپیاد شرکت کنن


   خانم
سلام برای شرکت در این المپیاد باید کلاس چندم باشیم ..؟؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
به طور کلی برای شرکت در المپیاد شیمی بایستی دانش آموز جزو مقطع تحصیلی یازدهم (سوم دبیرستان) باشد و نمره دروس ریاضی، فیزیک و شیمی سال گذشته او از حد معینی (که معمولاً بین 15 تا 17 بوده است) بیشتر باشد.
البته شرکت در المپیاد شیمی برای بچه های دهم (و در برخی مدارس نهم) نیز به صورت آزمایشی مجاز است.
برای اطلاع دقیق از شرایط شرکت در مرحله اول المپیاد شیمی می بایست به سایت باشگاه دانش پژوهان به نشانی ysc.ac.ir مراجعه کنید.
زمان درج آیین نامه هر سال تحصیلی در این سایت، معمولا اواخر آذرماه یا اوایل دی ماه است.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما (مجتمع)  class=
مدرسه موفق  class=

آشنایی با المپیاد شیمی دانش آموزی

در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل مختلف المپیاد دانش آموزی شیمی آشنا کنیم.