سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

موانع پرورش خلاقیت کودکان در خانه کد مطلب : 5748 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

موانع پرورش خلاقیت کودکان در خانه

خلاقیت، توانایی قابل پرورش می باشد. اما گاهی خانواده ها ناخواسته موانعی در مسیر پرورش این توانایی ایجاد می کنند.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

همه کودکان توانایی و استعداد خلاقیت را دارند، لیکن در سطح کلی محیط یادگیری ، یاد می گیرندکه غیرخلاق باشند. موانع بسیاری سبب می شوند که کودکان ما در محیط خانه و مدرسه دچار محدودیت تفکر گردند و نتوانند خلاقیت خود را بروز دهند. شناسایی این موانع ما را یاری می کند تا بتوانیم با آگاهی، آنها را برطرف ساخته و مسیر خلاقیت کودکان خود را هموار سازیم. در ادامه به برخی از این موانع موجود در خانه اشاره می شود.

موانع بروز خلاقیت کودکان در خانه

- حاکمیت قوانین خشک و انعطاف ناپذیر: برخی والدین کودکان خود را محدود کرده و برای تمامی امور آنها اعم؛ از درس خواندن، غذا خوردن، تفریح ، استراحت و ... برنامه ریزی می کنند و کودکان خود را محدود به این برنامه می سازند. این امر سبب می شود که کودک به انجام د ادن کارهای تکراری عادت کند و از خود اختیاری نداشته باشد. عادت کردن کودک به کارهای تکراری و نداشتن اختیار و استقلال، خلاقیت کودکان را تحت شعاع قرار می دهد.

- نقد و ارزیابی مداوم کودک: بعضی والدین فرصت اشتباه کردن را به کودکان خود نمی دهند و احساس می کنند که کودک باید همانند خودشان کارها را صحیح و باظرافت انجام دهد، براین اساس به طور مداوم کودک خود را مورد نقد قرار می دهند. این کار سبب می گردد که آزادی و امنیت خاطر کودک از بین برود و یک ترس مرضی در او شکل بگیرد، این ترس مرضی باعث می شود که کودک از انجام کارهای مبتکرانه و ابراز ایده های جدید هراس داشته باشد.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1436 را در این کادر وارد کنید:

   خانم خانم آمنه برنت
جالب بود. موافقم باهاش.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه مهرماندگار  class=
آموزشگاه آپرا  class=
مدرسه حسام  class=
مدرسه بحرالعلوم  class=
مدرسه موفق  class=

موانع پرورش خلاقیت کودکان در خانه

خلاقیت، توانایی قابل پرورش می باشد. اما گاهی خانواده ها ناخواسته موانعی در مسیر پرورش این توانایی ایجاد می کنند.