سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آموزش خلاقیت برای کودکان پیش از دبستان کد مطلب : 5814 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آموزش خلاقیت برای کودکان پیش از دبستان

خلاقیت افراد در دوران کودکی، قابلیت پرورش بسیاری دارد. از این رو می توان با آموزش موثر به پرورش خلاقیت کمک کرد.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

درسنین پیش از دبستان شخصیت کودک پایه ریزی می شود و توانایی های خود ( ازجمله خلاقیت )را شکوفا می کند. این دوره، دوره بسیار حساسی است و والدین و مربیان باید مراقب فعالیتهای کودکان و برخورد خود با آنها باشند، چرا که بسیاری از استعدادها در آن دوره فرصت بروز نمی یابند و در سنین بالاتر به سختی می توان آنها را شکوفا ساخت. در این دوره بیش از 70 درصد زمان آزاد کودکان، به بازی اختصاص می یابد و فعالیت بازی برای کودک بسیار لذت بخش است. بازی به صورت خودجوش بوده و از درون کودک نشات می گیرد. کودک به وسیله بازی است که هیجانات خود را به بیرون منتقل کرده و محیط اطراف را شناسایی می کند. فعالیت بازی، همراه با تخیل صورت می گیرد. تخیل، پایه و اساس شکل گیری خلاقیت است، از این ضرورت دارد که والدین به وسیله بازی، کودک را به سمت خلاقیت رهنمون سازند.

فعالیت بازی برای اینکه بتواند با خلاقیت پیوندی عمیق داشته باشد. اصولی را باید در رابطه با آن درنظر گرفت. یکی از اصول مهمی که باید در بازی کودکان در نظر گرفته شود، اسباب بازی است. اسباب بازی، کودکان را با رنگها و شکل ها آشنا می سازد، پس ما باید در انتخاب اسباب بازی دقت کنیم. اگر اسباب بازی هایی که برای کودک مان در نظر می گیریم، خیلی ساده باشند،کودک ما اصلا به فکر کردن ترغیب نمی شود. کمی با اسباب بازی، بازی می کند و سپس آن را در گوشه ای رها کرده و می رود، اما اگر اسباب بازی ما خیلی پیچیده باشه نیز چندان مناسب نیست. کودک از بازی کردن با اسباب بازی پیچیده خسته می شود و نمی تواند از آن لذت ببرد. بر این اساس می توان گفت که اسباب بازی باید متناسب با سن کودک انتخاب شود. مبحث دیگردر رابطه با اسباب بازی این هست که اسباب بازی باید به گونه ای باشد که کودک با آن بازی کند نه اینکه ما اسباب بازی را روشن کرده و کودک تنها تماشاچی حرکت آن باشد. به عنوان مثال اسباب بازیهای کوکی گران قیمت هیچ خلاقیتی را برای کودک به دنبال ندارند. چون کودک ما در ارتباط با آن اسباب بازی منفعل است.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1442 را در این کادر وارد کنید:

   خانم - جلال سلیمان زاده
با سلام
بنظر من شخصیت و جهان بینی کودک در همین سنین پیش دبستانی یعنی سالهای دوم تا پنجم زندگیشان شکل میگیرد و در این دوران است که کودک تصمیم میگیرد که خلاق و تیز هوش باشد ویا اینکه خجالتی و کندهوش باشد واین هم به زمینه سازی و بستر سازی خود ما بستگی داره . پس تقریبا خود ما هستیم که آینده کودک خود را با نوع بستر سازی خود تعیین میکنیم.


   خانم سیده مریم هدایی نیا
راهکارهای عملی وبدون هزینه ودردسترس برای
پرورش خلاقیت پیشنهاد شد.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما (مجتمع)  class=
مدرسه موفق  class=

آموزش خلاقیت برای کودکان پیش از دبستان

خلاقیت افراد در دوران کودکی، قابلیت پرورش بسیاری دارد. از این رو می توان با آموزش موثر به پرورش خلاقیت کمک کرد.