سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چگونه می توان درس ها را به شکل موثر تکرار و مرور کرد؟ کد مطلب : 6900 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چگونه می توان درس ها را به شکل موثر تکرار و مرور کرد؟

تکرار کردن گاهی باعث درک مفاهیم می شود اما گاهی سبب جا به جایی آنها در ذهن می گردد. هر نوع مطلب تکرار و مرور خاصی را می طلبد. اگر فرد با نحوه ی صحیح تکرار و مرور آشنا باشد. به شکل مناسب و بدون اتلاف وقت به این کار می پردازد.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

تکرار و مرور روشی است که ما زمانی که یک درس را به اتمام رساندیم برای اطمینان از این که آن را به خوبی یاد بگیریم به مرور آن می پردازیم. علاوه بر این زمانی که ما در موقعیت آزمون قرار می گیریم، برای یادآوری مطالبی که ماه ها پیش مطالعه کرده ایم. به تکرار و مرور می پردازیم.

گاهی این تکرار و مرور فهم ما را از مطالب بیشتر می کند و سبب می شود که اطلاعات رفته رفته از حافظه ی کوتاه مدت ما به حافظه ی بلند مدت ما برود و گاهی نیز عکس این عمل اتفاق می افتد و تکرار و مرور باعث بهم ریختگی ذهن ما، ایجاد استرس و جا به جایی مطالب در ذهن مان می شود. در این حالت تنها تکرار طوطی وار برای ما اتفاق افتاده است. شاید برای شما پیش آمده باشد که از شدت تکرار زیاد یک مطلب، دچار وسواس و استرس می شوید و دیگر نمی توانید به یادگیری در رابطه با آن برسید.

در این راستا ما باید به گونه ای به تکرار و مرور بپردازیم تا این کار ما را به نتیجه ی مناسبی برساند. بر همین اساس روان شناسان تربیتی روش تکرار و مرور را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده اند که مطالب پایه ای و ساده را چگونه باید تکرار کرد و در مورد مطالب پیچیده باید به چه صورت عمل کرد.در ادامه به این مطلب پرداخته می شود.

 چگونه می توان درس ها را به شکل موثر تکرار و مرور کرد؟

 

زمانی که ما قصد داریم که مطالب ساده و پایه ای را حفظ کنیم و به خاطر بسپاریم. بهتر است آن ها را بخش بخش کرده و حفظ کنیم. به عنوان مثال ما می توانیم مقدار زیادی اطلاعات مانند جدول علائم عناصر شیمیایی را به چند بخش تقسیم کرده و این بخش هارا به نوبت پشت سر هم حفظ کنیم. اگر ما به این صورت عمل نکنیم و مطالب بسیار را به سرعت و به یکباره حفظ کنیم، این مطالب به حافظه ی کوتاه مدت ما منتقل می شودو به زودی فراموش می کنیم. زمانی که آنها را بخش بخش کنیم و این بخش هارا به نوبت به حافظه کوتاه مدت بفرستیم کم کم و با تلاش پیوسته، وارد حافظه ی بلند مدت ما شده و با مرور کوتاه همه ی آنچه را که حفظ کرده ایم به یاد می آوریم. در کنار این کار، ما می توانیم با مطالعه ی با فاصله نیز اطلاعات را حفظ کنیم. به عنوان مثال اگر ما بخواهیم 70 صفحه از کتاب درسی مان را طی یک روز بخوانیم بهتر است که زمان بندی مشخصی داشته باشیم. به این شکل که مقداری از این صفحات را در صبح بخوانیم. مقداری را در عصر و مقداری را در شب. اگر ما سعی کنیم که در یک نوبت مثلا در صبح تمام 70 صفحه را بخوانیم و حفظ کنیم. به زودی خسته می شویم و این خستگی باعث از بین رفتن انگیزه ی ما می شود و علاوه بر این، خستگی فراموشی را با خود به همراه می آورد. اگر ما چندین نوبت را برای مطالعه در نظر بگیریم، آنچه را که در نوبت قبل فراموش کرده ایم در نوبت بعدی با مرور سطحی به سرعت به یاد می آوریم. چنانچه پیش از این اشاره شد، روش تکرار و مرو مطالب پیچیده نیز به کار می رود. در ادامه به این مبحث پرداخته می شود.

چگونه می توان درس ها را به شکل موثر تکرار و مرور کرد؟

 

برای تکرار و مرور مطالب پیچیده لازم است که ما توجه خود را بر اندیشه های اصلی، قسمت های عمده و نکات مهم متمرکز کنیم و سعی کنیم آنها را بخاطر بسپاریم. به عنوان مثال اگر ما تصمیم داشتیم که مبحثی از کتاب زیست مان را مطالعه کنیم و از طریق تکرار و مرور آن ها را به یاد بسپاریم. می توانیم با توجه به فهرست کتاب یا تیترهایی که در هر فصل آمده، جملات برجسته در صفحات و... را شناسایی کنیم. زیر آن ها خط بکشیم وآنها را داخل یک دفترچه یادداشت بنویسیم یا درکناره های خالی از متن صفحات کتاب بنویسیم و برای تکرار و مرور تنها به مطالعه ی آن ها بپردازیم. این روش سرعت و فهم را در یادگیری افزایش می دهد اما در این رابطه، ما باید بتوانیم مطالب مهم را از غیر مهم تشخیص بدهیم که این تشخیص با امتحان کردن این روش در چند درس کم کم به دست می آید.

فهرست منابع:

-سیف، علی اکبر(1391). روان شناسی پرورشی نوین: روانشناسی یادگیری و آموزش.تهران: نشر دوران

- شعبانی، حسن(1391). مهارت های آموزشی: روش ها و فنون تدریس. تهران: انتشارات سمت

- گانیه، آر. ام (1373). شرایط یادگیری و نظریه ی آموزشی.(ترجمه جعفر نجفی زند). تهران: انتشارات رشد

 


نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1786 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

سلام سبز دوره دوم متوسطه  class=
دبستان سلام سبز  class=
مدرسه مروا  class=
مدرسه سلام سرو  class=

چگونه می توان درس ها را به شکل موثر تکرار و مرور کرد؟

تکرار کردن گاهی باعث درک مفاهیم می شود اما گاهی سبب جا به جایی آنها در ذهن می گردد. هر نوع مطلب تکرار و مرور خاصی را می طلبد. اگر فرد با نحوه ی صحیح تکرار و مرور آشنا باشد. به شکل مناسب و بدون اتلاف وقت به این کار می پردازد.