سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چگونه می توانیم رفتارهای مطلوب را در فرزند خود ایجاد کنیم؟ کد مطلب : 7255 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چگونه می توانیم رفتارهای مطلوب را در فرزند خود ایجاد کنیم؟

زمانی ما می توانیم رفتارهای مطلوب را در فرزند خود ایجاد کنیم که قادر باشیم او را بر سر ذوق بیاوریم.در این هنگام است که فرزند ما با رغبت توجه کرده و یاد می گیرد. بر این اساس بهتر است که ما از روشهایی در این زمینه بهره بگیریم.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

همه‌ی ما در پی این هستیم که فرزندان‌مان در برخورد با رفتارها و افکار گوناگون، تحت تاثیر قرار نگیرند. رفتارهای خوب و شایسته را دریافت کنند و از رفتارهای بد و مخرب پرهیز کنند.گاه دیده می‌شود که برخی از والدین، اصول صحیح را به شکل قانون برای فرزند خود بازگو می‌کنند و فرزندشان علیرغم میل باطنی باید تمامی آنها را بدون چون و چرا تایید و اجرا کند.

 

چگونه می توانیم رفتارهای مطلوب را در فرزند خود ایجاد کنیم؟

 

بدون تردید فرزند آنها ربات دست ساز نبوده و در عمل نسبت به این تحمیلها واکنش نشان می‌دهد. تجارب تربیتی نشان می‌دهد که زمانی که چارچوب تربیت حالت انعطاف پذیر و دوستانه به خود بگیرد در عمل به موفقیت می‌رسد. حال این سوال پیش می‌آید که ما به چه شکل می‌توانیم رفتارهای صحیح و شایسته را در فرزند خود ایجاد کنیم؟ در ادامه به برخی راهکارهایی که می‌توانیم با استفاده از آنها رفتارهای جدید و صحیح را به فرزندمان آموزش دهیم، شرح داده می‌شود.

روش زنجیره ای: در این روش ما جزء جزء رفتار فرزندمان را زیر نظر می‌گیریم و هر جا جزئی از رفتارش صحیح بود او را تشویق می‌کنیم تا کم کم بتواند رفتار صحیح را به طور کامل انجام دهد. سرانجام زمانی که رفتار را بدون کم و کاست انجام داد، می‌توانیم برای او تشویقی بزرگتر درنظر بگیریم. می‌توانیم یه دفتر به او هدیه بدهیم یا او را به پارک ببریم. به عنوان مثال زمانی که ما می‌خواهیم رفتار مسواک کردن را به فرزند خود آموزش دهیم و این رفتار را در او ایجاد کنیم.

 

چگونه می توانیم رفتارهای مطلوب را در فرزند خود ایجاد کنیم؟

 

به جای آموزش مستقیم و مطرح کردن دستورالعمل این کار، بهتر است که فرزندمان را تشویق کنیم تا خودش مسواک را به دست بگیرد و با صبر و حوصله حرکات او را زیر نظر بگیریم. زمانی که او توانست به شکل صحیح مسواک را در دست بگیرد. او را تشویق کنیم و از او بخواهیم تا خمیر دندان را بر روی مسواک قرار دهد. سپس آن را داخل دهان خود کرده و حرکت دهد. ممکن است که فرزند ما فقط بتواند که یک حرکت را درست انجام دهد. در این جا ضرورت دارد که ما همان یک حرکت را نیز تشویق کنیم و از او بپرسیم که دندان‌های نیش و پیش را چگونه می توان مسواک زد و او را راهنمایی کنیم. زمانی که او به درستی توانست تمامی مراحل این کار را انجام دهد، برای او جایزه‌ای در نظر بگیریم.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1563 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما (مجتمع)  class=
مدرسه موفق  class=

چگونه می توانیم رفتارهای مطلوب را در فرزند خود ایجاد کنیم؟

زمانی ما می توانیم رفتارهای مطلوب را در فرزند خود ایجاد کنیم که قادر باشیم او را بر سر ذوق بیاوریم.در این هنگام است که فرزند ما با رغبت توجه کرده و یاد می گیرد. بر این اساس بهتر است که ما از روشهایی در این زمینه بهره بگیریم.