سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چگونه می توانیم فکر و رفتارمان را کنترل کنیم؟ کد مطلب : 7386 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چگونه می توانیم فکر و رفتارمان را کنترل کنیم؟

ما در زندگی زمانی به موفقیت های بزرگ می رسیم که بتوانیم فکر و عمل خود را کنترل کنیم و آن ها را در مسیر پیشرفت قرار دهیم. بر این اساس ما باید به دنبال راهکاری باشیم که به واسطه ی آن بتوانیم به کنترل خود بپردازیم.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

خود کنترلی اصل مهم و اساسی در زندگی هر فردی است. افراد موفق در عرصه‌های شغلی و تحصیلی، از خودکنترلی بالایی برخوردار بوده و هستند. آنها بر نیازها و خوشی‌های خود کنترل و مدیریت داشته و در مواقع حساس درسی و کاری به آنها پر و بال نمی‌دهند. شاید مشاهده کرده باشید که برخی افراد در فصل امتحانات، اگر به مهمانی دعوت شوند.

 

چگونه می توانیم فکر و رفتارمان را کنترل کنیم؟

 

کتاب خود را به کناری نهاده و حاضر می‌شوند. آنها نمی توانند خوشی و در جمع بودن را به دوران بعد از امتحانات موکول کنند و در مقابل اصرار خانواده مبنی بر عدم حضور در مهمانی ایستادگی کرده و به مهمانی می‌روند. این دسته افراد بر زندگی خود و کارهای مهم آن، کنترل نداشته و در نهایت نیز در وضعیت موجود خودشان باقی می‌مانند و یا پیشرفت محدودی خواهند داشت. در مقابل این دسته، افرادی هستند که بر احساسات و اعمال خود کنترل داشته و با خودکنترلی که در وجودشان است، برای امور درسی و زندگی خود تصمیم می‌گیرند. خودکنترلی، اصل تربیتی بسیار مهمی برای تمامی افراد، به ویژه کودکان و نوجوانان می باشد. حال باید دید که ما چگونه می‌توانیم این اصل مهم را در زندگی خود به کار ببندیم.

مهمترین و اولین گام در خودکنترلی، داشتن یک هدف است. زمانی که در زندگی هدفی داشته باشیم. این هدف در ما انگیزه و برنامه ای برای ادامه ی زندگی ایجاد می‌کند. ما برای رسیدن به این هدف، به زندگی خود نظم داده و امور و اعمال خودمان را متناسب با هدفمان تغییر می‌دهیم و به عبارتی خودکنترل گر می‌شویم. نکته‌ی مهم در رابطه با هدف این است که بهتر است که ما خودمان هدف مان را انتخاب کنیم، زیرا توانایی‌ها و علایق خود را به خوبی می‌شناسیم.

 

چگونه می توانیم فکر و رفتارمان را کنترل کنیم؟

 

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1395 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

تخفیف کتابم کو  class=
علامه طباطبایی  class=
شایستگان رازی  class=
مدرسه سلام فرجام  class=

چگونه می توانیم فکر و رفتارمان را کنترل کنیم؟

ما در زندگی زمانی به موفقیت های بزرگ می رسیم که بتوانیم فکر و عمل خود را کنترل کنیم و آن ها را در مسیر پیشرفت قرار دهیم. بر این اساس ما باید به دنبال راهکاری باشیم که به واسطه ی آن بتوانیم به کنترل خود بپردازیم.