سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

با چه راهکارهایی می توانیم بر یادگیری خود نظارت کنیم؟ کد مطلب : 7389 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

با چه راهکارهایی می توانیم بر یادگیری خود نظارت کنیم؟

زمانی ما می توانیم به یادگیری عمیق برسیم که خودمان بر جریان یادگیری مان نظارت داشته باشیم. نظارت بر یادگیری به ما کمک می کند تا بفهمیم که عیب کار ما چیست و چگونه می توان آن را برطرف کرد.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

یکی از اصول مهم در جریان یادگیری ما، نظارت بر این جریان است. نظارت بر یادگیری از میزان زمان و تلاش ذهنی که ما برای یادگیری صرف می‌کنیم، اهمیت بیشتری دارد. گاه مشاهده می‌کنیم که زمان زیادی را به مطالعه اختصاص داده‌ایم. سعی کرده ایم که با تلاش ذهنی مطالب را بفهمیم، اما نتوانستیم که به یادگیری مطلوب برسیم و پیشرفت چندانی نداشته ایم.

یکی از دلایلی که ممکن است سبب اتلاف وقت و تلاش ما شود این است که ما بر جریان یادگیری خود نظارت نداشته‌ایم. حال این سوال پیش می آید که ما چگونه می‌توانیم بر جریان یادگیری خود نظارت داشته باشیم؟ برای این که بتوانیم بر جریان یادگیری خود نظارت داشته باشیم. باید برای آن طرح و برنامه‌ای درنظر بگیریم. به اجرای طرح خود بپردازیم و سپس خود را ارزیابی کنیم.

 

با چه راهکارهایی می توانیم بر یادگیری خود نظارت کنیم؟

 

 در طرح یادگیری ابتدا ما باید برای خودمان در هر درس، هدف یا هدف هایی را تعیین کنیم. به عنوان مثال هدف کوچک ما در این ماه این است که دو فصل از کتاب زیست شناسی خود را در کنار کتاب‌های دیگر خود مطالعه کنیم. پس از اینکه ما هدف خود را انتخاب کردیم باید آن را در دفتر خود یادداشت کنیم و در کنار آن هدف مان، میزان زمان پیش بینی شده برای انجام آن را یادداشت کنیم.

زمانی که ما هدف و زمان را پیش بینی کردیم. بهتر است که سرعت مطالعه‌ی خود را تنظیم کنیم. به طور مثال اگر بخواهیم هر روز 20 صفحه زیست‌شناسی را در چهار ساعت بخوانیم، بهتر است که میزان صفحات خود را بر ساعات تقسیم و با درنظرگرفتن سختی و دشواری مطالب، سرعت مطالعه‌ی خود را تنظیم کنیم. پس از این کار به سراغ مطالعه‌ی مطالب کتاب برویم و متناسب با مفاهیم آن، روشی را برای یادگیری درنظر بگیریم. به عنوان مثال مطالب حفظی کتاب که به صورت موردی آورده شده را می‌توانیم به صورت یادداشت کوتاه در گوشه‌ی کتاب بنویسیم، اما مطالب پیچیده را می‌توانیم به صورت خلاصه‌ای قابل فهم و ساده تبدیل کرده و بنویسیم. نکته‌ی قابل ذکر این که بهتر است ما در حین مطالعه، زمانی را هم به فکر کردن اختصاص بدهیم.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1899 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

در چه شرایطی از معلم خصوصی استفاده کنیم؟  class=
کتاب دنیای سوفی  class=
شایستگان رازی  class=

با چه راهکارهایی می توانیم بر یادگیری خود نظارت کنیم؟

زمانی ما می توانیم به یادگیری عمیق برسیم که خودمان بر جریان یادگیری مان نظارت داشته باشیم. نظارت بر یادگیری به ما کمک می کند تا بفهمیم که عیب کار ما چیست و چگونه می توان آن را برطرف کرد.