سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چگونه می توان به آموزش دانش آموزان تیزهوش پرداخت؟ کد مطلب : 7440 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چگونه می توان به آموزش دانش آموزان تیزهوش پرداخت؟

دانش آموزان تیزهوش، انگیزه و استعدادهای بسیاری دارند. در صورتی که تحت آموزش مناسب قرار بگیرند، می توانند با نیروی انگیزه استعدادهای خود را شکوفا سازند. بر این اساس آشنایی با نحوه ی صحیح آموزش آنها الزامی است.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

دانش‌آموزان تیزهوش نیازها و استعدادهایی دارند که در قالب برنامه های عادی مدارس و مراکز آموزشی برآورده نمی شود و به درستی پرورش نمی یابد. از این رو باید تغییراتی در این نوع برنامه‌ها به وجود آورد. در راستای ایجاد تغییرات در ابتدا باید دید که دانش‌آموزان تیزهوش چه ویژگی‌هایی دارند و چگونه می‌توان بستری برای رشد این ویژگی‌های فراهم کرد. در ادامه به تفضیل به این موضوع پرداخته می شود.

مشاوران تربیتی و برنامه‌ریزان آموزشی تعریف‌های گوناگونی از تیزهوشی ارائه داده‌اند. گروهی بر این باورند که اصطلاح تیزهوش، به کسی اطلاق می‌شود که بتواند در بسیاری از جنبه‌های ذهنی، روانی و رفتاری، توانایی فوق العاده‌ای از خود نشان دهد. در کنار این گروه، گروه دیگری معتقدند که تیزهوش به کسی گفته می‌شود که در یکی از رشته‌های با ارزش، از خود توانایی و برجستگی قابل توجهی نشان دهد.

کمیسیون آموزش و پرورش آمریکا در سال 1969اعلام کرد که فرد نخبه فردی است که استعداد هوش عمومی، استعداد درسی ویژه، تفکر خلاق، توانایی رهبری، ذوق و استعداد هنری و توانایی روانی- حرکتی داشته باشد.

 

چگونه می توان به آموزش دانش آموزان تیزهوش پرداخت؟

 

 

افراد تیزهوش چه ویژگی هایی دارند؟

بر اساس تعاریف و نظریات روان شناسان و برنامه‌ریزان آموزشی، فرد تیزهوش یا نخبه فردی است که همه یا تعداد زیادی از ویژگی‌های زیر را دارا باشد:

درک و فهم سریع روابط بین مفاهیم درسی، حافظه‌ی قوی، برخورداری از بهره‌ی هوشی بالاتر از متوسط، توانایی خاص در یادگیری مطالب، توانایی تعمیم و ربط دادن، تنوع گنجینه‌ی لغات ، انرژی زیاد، کنجکاوی، قدرت خیال پردازی، علاقه و انگیزه‌ی قوی، روان سخن گفتن، علاقه‌مندی به مسائل بزرگ، خوش خلقی و قدرت رهبری

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانی
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1726 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

تخفیف کتابم کو  class=
علامه طباطبایی  class=
شایستگان رازی  class=
مدرسه سلام فرجام  class=

چگونه می توان به آموزش دانش آموزان تیزهوش پرداخت؟

دانش آموزان تیزهوش، انگیزه و استعدادهای بسیاری دارند. در صورتی که تحت آموزش مناسب قرار بگیرند، می توانند با نیروی انگیزه استعدادهای خود را شکوفا سازند. بر این اساس آشنایی با نحوه ی صحیح آموزش آنها الزامی است.