سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

نقش تغذیه در رشد و یادگیرى کد مطلب : 758 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

نقش تغذیه در رشد و یادگیرى

امروزه دیگر کسى تردیدى نسبت به نقش تغذیه در سلامت و یادگیرى ندارد. وقتى از رشد و نمو صحبت مى شود، مى بینید که غذا در این زمینه نقش مهمى را به عهده دارد. غذا نقش مصالح ساختمانى را براى رشد و نمو ایفاء مى کند. غذا در تامین انرژی، مورد نیاز است. هم چنین گرم بودن بدن به معناى سوختن مداوم مواد غذائى در بدن است.

. . . . . . . . . . . . .

امروزه دیگر کسى تردیدى نسبت به نقش تغذیه در سلامت و یادگیرى ندارد. وقتى از رشد و نمو صحبت مى‌شود، مى‌بینید که غذا در این زمینه نقش مهمى را به‌عهده دارد. غذا نقش مصالح ساختمانى را براى رشد و نمو ایفاء مى‌کند. غذا در تامین انرژی، مورد نیاز است. هم‌چنین گرم بودن بدن به‌معناى سوختن مداوم مواد غذائى در بدن است. فعالیت قلب، دستگاه تنفس، اندیشه، تفکر و ... به‌ نحوى با تغذیه و مواد غذائى ارتباط مستقیم دارند. به‌همین جهت هنگامى‌که کودک به سن مدرسه مى‌رسد و وارد مدرسه مى‌شود، هم به سلامت او باید توجه کرد و هم باید براى رشد بعدى و آماده‌سازى او نسبت به کمبود‌هاى گذشته، اندیشه کرد. بنابراین باید به تغذیه دانش‌آموزان با دقت خاص توجه شود. متاسفانه در اغلب کشورهاى در حال توسعه تعداد زیادى از کودکان سنین مدرسه از نظر آموزش و تغذیه در معرض خطر هستند. بر اساس چند مطالعه تحقیقی، ارتباط میان شاخص‌هاى تغذیه‌اى و شاخص‌هاى مدرسه‌اى مثل سطح نمرات، سن ورود به مدرسه، حضور ذهن، پیشرفت تحصیلی، IQ و مهارت‌هاى عملى و فکرى شامل تمرکز در کلاس درس مشخص شده است. بر اساس نتایج حاصل از این تحقیقات در شرایط کنترل‌شده‌اى از نظر کیفیت مدرسه و توانائى معلم، قدرت فکرى و کار عملى دانش‌آموزانى که داراى وضعیت تغذیه‌اى خوبى بودند، به‌طور چشم‌گیرى بالاتر از دانش‌آموزان با وضعیت تغذیه‌اى پائین بود و ارتباط مهم و مثبتى بین وضعیت تغذیه‌ای، توانائى ذهنى و پیشرفت تحصیلى وجود داشته است.

علیرغم تاکید کافى بر لزوم صبحانه دانش‌آموزان، متاسفانه بهاى کافى به این امر داده نشده و بسیارى از دانش‌آموزان بدون صرف صبحانه به مدرسه مى‌روند. گاهى اوقات ممکن است خانواده پولى هم به او بدهد، آن وقت این دانش‌آموز به‌جاى خرید موادغذائى پرارزش، مواد غذائى مانند چیپس، پفک و شکلات خریدارى مى‌کند.

دانش‌آموزى که صبحانه نخورده است، کسل بوده و قند خون او پائین مى‌آید. به‌دنبال آن، انرژى فرد براى یادگیرى کم شده و قدرت حل مسائل ریاضى کاهش مى‌یابد. ضمناً در اواخر ساعات مدرسه، حوصله نشستن در کلاس و گوش دادن به درس‌ها را ندارد. لذا باید دانش‌آموزان را به خوردن صبحانه تشویق نمود. فرقى نمى‌کند که دانش‌آموز براى صبحانه چه چیزى بخورد، نان، پنیر، چاى و ... با دادن آگاهى و آموزش، سرمایه‌گذارى بلندمدتى انجام مى‌گیرد که اثرات مثبت آن در نسل‌هاى بعدى خودنمائى مى‌کند، ضمناً براى بهبود تغذیه در زمانى‌که قیمت مواد غذائى روزبه‌روز تغییر مى‌کند، نیاز به آگاهى وجود دارد. این آگاهى‌ها در کتاب‌هاى مختلف منعکس گردیده است. به‌عنوان مثال از جایگزین‌ها نام برده شده است. به این معنا که اگر نمى‌توانید به کودک خود جگر گوسفند بدهید، مى‌توانید از برگ چغندر استفاده کنید. اگر به گوشت دسترسى ندارید، غلات و حبوبات را به‌صورت توام مصرف کنید. در خاتمه مجدداً بر ضرورت تغذیه مناسب و کافى و صبحانه دانش‌آموزان تاکید مى‌کنیم.

 


منبع: آفتابنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1686 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

چگونه شاگرد اول شویم؟  class=
کابوس انجام تکالیف   class=
آموزشگاه موفقیت  class=
گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=

نقش تغذیه در رشد و یادگیرى

امروزه دیگر کسى تردیدى نسبت به نقش تغذیه در سلامت و یادگیرى ندارد. وقتى از رشد و نمو صحبت مى شود، مى بینید که غذا در این زمینه نقش مهمى را به عهده دارد. غذا نقش مصالح ساختمانى را براى رشد و نمو ایفاء مى کند. غذا در تامین انرژی، مورد نیاز است. هم چنین گرم بودن بدن به معناى سوختن مداوم مواد غذائى در بدن است.