سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چرا باید کتاب بخوانیم؟ (قسمت دوم) کد مطلب : 7679 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چرا باید کتاب بخوانیم؟ (قسمت دوم)

در قسمت قبل با عنوان چرا باید کتاب بخوانیم؟ (قسمت اول) 10 دلیل برای کتاب خواندن را با هم مرور کردیم. در این قسمت 10 دلیل دیگر را می خوانیم.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

 چرا باید کتاب بخوانیم؟

 

اگر شما‌ یک کتاب خوب هم خوانده باشید حتما‌ می‌دانید کتاب خواندن چه فایده‌‌ای دارد! در این قسمت، 10 دلیل برای کتاب خواندن نوشته‌ایم که با هم به مرور آنها می پردازیم:

یک سرگرمی‌‌ مفید:

خواندن کتاب ما را مشغول نگه می‌‌دارد. این می‌‌تواند به‌ یک سرگرمی‌‌ مفید تبدیل شود. این فقط کمک نمی‌‌کند که از نگرانی‌ها‌ خلاص شویم، بلکه کمک می‌‌کند که ذهن مان را از‌یکنواختی منحرف می‌‌کند. کتاب‌ها‌، منابعی از تفریح هستند. پس هرکسی که عاشق کتاب خواندن است، هرگز حوصله اش سر نمی‌‌رود، این‌ یک راهی است تا با بی حوصلگی خداحافظی کنید. کتاب خواندن شما را به‌ یک دنیا‌ی دیگر می‌‌برد و باعث آرامش و جوان سازی می‌‌شود.

یک سرگرمی‌‌ ارزان:

اگر کتاب‌ها‌ را با بقیه‌ی سرگرمی‌‌ها مقایسه کرد، کتاب‌ها‌‌ یک سرگرمی‌‌ارزان هستند. شما هیچ وقت بلیت‌ یک فیلم را بین 6 تا 10 تومان نمی‌‌خرید، اما با این پول، می‌‌توانید برای خودتان کتاب بخرید و برای چند ساعت سرگرم شوید.

انگیزه:

زندگی پر از چالش است. هر چقدر وارد مراحل مختلف می‌‌شویم، انگیزه مان تغییر می‌‌کند. پس‌یکم انگیزه می‌‌تواند مفید باشد. خواندن کتاب‌ها‌ی الهام بخش درباره‌ی تجربه‌ها‌ی زندگی می‌‌تواند زندگی مان را عوض کند. خواندن‌ یک کتاب خوب، مثل‌یک زندگی نامه، شما را تشویق می‌‌کند نکته‌ها‌یی‌ یاد بگیرید که کمک می‌‌کند به اهداف شخصی خود برسید. شما می‌‌توانید به‌ یک همسر، دختر، پسر، مادر، پدر،‌یا حتی به‌ یک کارمند خوب تبدیل شوید.

بهبود سلامت:

هزاران کتاب‌ها‌ی خودآموز خوب وجود دارد. بیشتر کتاب‌ها‌ می‌‌توانند واقعا به بهبود سلامت تان کمک کند. خواندن چنین کتاب‌ها‌ می‌‌تواند افسردگی را کاهش بدهد. خیلی از مردم با افسردگی شدید می‌‌توانند از خواندن چنین کتاب‌ها‌یی سود ببرند. جدا از این، خیلی از کتاب‌ها‌، نکته‌ها‌ی مهمی‌‌ درباره‌ی ورزش، رژیم گرفتن و بقیه‌ی نکته‌ها‌ درباره‌ی زندگی سالم، پیشنهاد می‌‌دهند. همه‌ی اینها به سلامت جسمی‌‌و روانی کمک کند.

افزایش همدلی:

بر اساس تحقیقات، خودتان را درکتاب مخصوصا کتاب داستان تخیلی، گم کردن، می‌‌تواند همدلی را افزایش دهد. طبق تحقیقاتی که در هلند انجام شده است، محققان نشان داده اند که مردمی‌‌ که کتاب‌ها‌ی تخیلی می‌‌خوانند، همدل تر اند. با کتاب خواندن، شما‌ یک قسمت از کتاب اید و درد و بقیه‌ی احساسات شخصیت‌ها‌ را حس می‌‌کنید. این به ذهن تان کمک می‌‌کند از چیز‌ها‌یی که روی مردم تاثیر می‌‌گذارد، مطلع باشید. در نهایت احساس همدلی با مردم افزایش پیدا می‌‌کند. پس برید جلو و آن کتاب را بخوانید، جهان با همدلی آدم‌ها‌ی بیشتر، بهتر است.

رشد مهارت:

خواندن‌ یک سازنده‌ی مهارت اساسی است. در هر دوره‌ی خوب روی زمین،‌ یک کتاب تطبیق است که با آن جلو بروید. کتاب‌ها‌ اطلاعات مهمی‌‌ را در هر موضوع مختلفی ارائه می‌‌دهد. بهترین چیز درباره‌ی خواندن این است که می‌‌توانید عمیق تر درک کنید تا در‌یک بحث کلاس شرکت کنید. چه آشپزی باشد چه رقصیدن‌ یا حتی در حین تمیز کردن، شما همیشه می‌‌توانید مهارت‌ها‌یتان را با خواندن کتاب تقویت کنید.

افزایش عزت نفس:

با خواندن کتاب‌ها‌ی بسیار، شما بهتر ارتباط بر قرار می‌‌کنید و شما بیشتر از مناطق مختلف مطلع می‌‌شوید. می‌‌شود گفت همه‌ی اینها باعث افزایش عزت نفس می‌‌شود. از وقتی که به خودتان اعتماد دارید و توانایی‌ها‌یتان را باور دارید، بیشتر می‌‌سازید و طور کلی آدم بهتری می‌‌شوید.

یک سرگرمی‌‌ قابل حمل:

کتاب‌ها‌ هم قابل حمل و هم سبک اند. آن‌ها‌ مثل کامپیوتر‌ها‌ی حجیم و بازی‌ها‌یی نیستند که فضای زیادی را اشغال کنند. با‌یک کتاب، شما می‌‌توانید آنرا داخل کیف تان بگذارید و راحت آن را با خودتان همه جا حمل کنید. شما می‌‌توانید همه جا کتاب بخوانید: توی هواپیما هنگام مسافرت، در تخت خواب قبل از خواب، زیر‌یک سایه هنگام ریلکس کردن‌ یا حتی بین تعطیلات.

خواب راحت:

خواب ضعیف به کم کاری منجر می‌‌شود. به خاطر همین بسیاری از کارشناسان توصیه می‌‌کنند که شما قبل از خواب، برنامه‌ی آرامش بخشی داشته باشید تا ذهن تان آرام شود و راحت تر بخوابید. کتاب خواندن‌یکی از بهترین راه‌ها‌یی است که شما را قبل خواب آرام می‌‌کند. به جای تماشا‌ی تلویزیون‌ یا وقت زیادی را با موبایل صرف کردن در تخت خواب،‌ یکم وقت برای کتاب خواندن بگذارید. نور‌ها‌ی روشن لوازم برقی، فقط روی خواب تان تاثیر می‌‌گذارد. از طرف دیگر‌ یک کتاب می‌‌تواند کمک کند بهتر بخوابید.

آموختن درباره‌‌‌ی جهان دیگر:

دنیا‌ی داستان به ما اجازه می‌‌دهد که به دنیا‌ی دیگر سفر کنیم، جایی که همه چیز فرق می‌‌کند. با کتاب خواندن، شما از فرهنگ‌ها‌ و مکان‌ها‌ی دیگر، ‌یک نظر اجمالی دارید. کتاب به شما اجازه می‌‌دهد که کشور‌ها‌، مردم‌ها‌ و بقیه‌ی چیز‌ها‌یی که تا به حال ندیده اید ‌یا تصور نکرده اید را ببینید. این‌ یک راهی است تا‌ یک کشور عجیب را در ذهن تان ببینید.


منبع: آی هوش
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1134 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه مهرماندگار  class=
آموزشگاه آپرا  class=
مدرسه حسام  class=
مدرسه بحرالعلوم  class=
مدرسه موفق  class=

چرا باید کتاب بخوانیم؟ (قسمت دوم)

در قسمت قبل با عنوان چرا باید کتاب بخوانیم؟ (قسمت اول) 10 دلیل برای کتاب خواندن را با هم مرور کردیم. در این قسمت 10 دلیل دیگر را می خوانیم.