سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آموزش ریاضی با مکعب روبیک کد مطلب : 7729 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آموزش ریاضی با مکعب روبیک

مکعب های روبیک ایده هیجان انگیزی برای درگیر کردن دانش آموزان در یک فعالیت مفرح و آموزنده ی ریاضی هستند.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

یکی از چالش‌هایی که هر معلم ریاضی با آن روبه‌رو است، دانش‌آموزانی هستند که نسبت به ریاضی جبهه‌ می‌گیرند و با جملاتی نظیر "من ریاضی دوست ندارم"، "من از ریاضی‌ می‌ترسم" وارد کلاس‌ می‌شوند. از این‌رو جای شگفتی نیست که معلم‌های ریاضی احتمالا بیشتر از معلم‌های سایر درس‌ها، علاقمند به نوآوری و امتحان راه‌های خلاق برای تدریس ریاضی باشند.

ارتباط با ریاضی

یکی از راه‌هایی که کمک‌ می‌کند دانش‌آموزان با ریاضی ارتباط برقرار کنند این است که ارتباط ذهنی شخصی با آن برقرار نمایند به عبارت دیگر ریاضی را از روی صفحات کتاب و تخته سیاه، بر روی میز کار خود و درون ذهن‌شان منتقل کنند. اگر دنبال چنین راهی‌ می‌گردید، مکعب‌های روبیک ایده هیجان‌انگیزی برای درگیر کردن دانش‌آموزان در یک فعالیت مفرح و آموزنده‌ی ریاضی هستند.

البته ممکن است این تصور را داشته باشید که مکعب‌های روبیک تنها برای همان بازی همیشگی بر هم زدن نظم و سپس ایجاد نظم در وجوه مختلف مکعب طراحی شده‌اند اما شما به راحتی‌ می‌توانید با مکعب‌های کوچک 2*2 و 3*3 ، یک طرح هنری خلق کنید. برای این کار‌ می‌توانید از خلاقیت خودتان استفاده کنید و در یک صفحه شطرنجی، طرحی را که مایل هستند پیاده‌سازی کنید و آن را با رنگ‌های موجود در مکعب روبیک، رنگ‌آمیزی نمائید. طرح خود را به مربع‌های موزائیکی 2×2 یا 3×3 تبدیل کنید به طوریکه هر موزائیک یک طرح خاص را شامل شود که از کنار هم گذاشتن موزائیک‌ها یک طرح کلی ساخته شود.

اگر فکر‌ می‌کنید به اندازه کافی وقت و حوصله و شوق هنری برای طراحی ندارید،‌ می‌توانید از چند طرح آماده برای یک کار گروهی هیجان‌انگیز در کلاس درس خود استفاده کنید. این طرح‌ها‌ می‌تواند بسیار ساده تا بسیار پیچیده باشد و شما‌ می‌توانید به مرور سطح دشواری طرح را افزایش دهید. اما نکته اصلی و قدم اول این است که کمک کنید دانش‌آموزان بتوانند با مکعب‌های کوچک روبیک در ابعاد 2×2 به خوبی کار کنند و ارتباط منطقی و فضایی بین رنگ‌های وجه‌های مختلف مکعب را به خوبی درک کنند بعد از آن، دیگر درست کردن هر طرحی تنها یک فعالیت تلفیقی هنر و ریاضی بسیار شادی‌بخش است.

مکعب روبیک و ریاضی

مکعب‌های روبیک‌ می‌توانند در تدریس بسیاری از مسائل از کسرها گرفته تا نسبت‌ها و استدلال و اثبات هندسی مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال در یک وجه یک مکعب 3×3، ممکن است سه مربع قرمز، یک آبی، دو سبز، دو زرد و یک نارنجی وجود داشته باشد و معلم‌ می‌تواند از دانش‌آموزان بخواهد تعداد هر یک مربع‌های رنگی را به صورت کسر بیان کنند (مثلا 1/9 یا 3/9).

برای دانش‌آموزان در کلاس‌های بالاتر مکعب روبیک راه جالبی برای معرفی مفهوم "فاکتوریل" است برای مثال:

43,252,003,274,489,856,000 ترکیب از حالات مختلف یک مکعب روبیک است. این نکته جالب که فارغ از اینکه مکعب چگونه چیده شده باشد،‌ می‌توان آن را با 20 حرکت یا حتی کمتر، حل کرد،‌ می‌تواند کنجکاوی دانش‌آموزان را تحریک کند.

حتی‌ با کنار هم گذاشتن مکعب‌ها در ابعاد 9، 16 و 25 بر سه ضلع یک مثلت قائم‌الزاویه‌ می‌توان قضیه فیثاغورث را توضیح داد.

 

آموزش ریاضی با مکعب روبیک

 

مکعب روبیک راه جالب و متفاوتی برای تدریس ریاضی است و‌ می‌تواند کلاس درس شما را برای دانش‌آموزان‌تان جذاب و یادگیری ریاضی را تسهیل کند. شاید شما هم بتوانید راه‌های خلاقانه دیگری را پیشنهاد کنید اگر تجربه‌ای در استفاده از خلاقیت در تدریس دارید،‌ می‌توانید تجربه خود را با ما در میان بگذارید.


منبع: آی هوشنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1942 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما (مجتمع)  class=
مدرسه موفق  class=

آموزش ریاضی با مکعب روبیک

مکعب های روبیک ایده هیجان انگیزی برای درگیر کردن دانش آموزان در یک فعالیت مفرح و آموزنده ی ریاضی هستند.