مقایسه آموزش در خانه با مدرسه کد مطلب : 12405 | لینک : https://tizland.ir/show/?id=12405

مقایسه آموزش در خانه با مدرسه

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: خانواده و روانشناسی

آموزش در خانه به دانش‌آموزان یکی از مسیرهای آموزش به‌جای مدرسه است که خیلی از والدین آن را انتخاب می‌کنند. این نوع آموزش نسبت به تحصیل در مدرسه مزایا و معایبی دارد که در این مقاله به این مسئله می‌پردازیم.

در چند سال اخیر تعداد والدینی که آموزش در خانه را به فرستادن فرزندشان به مدارس دولتی یا خصوصی ترجیح می‌دهند رو به افزایش است. به همین دلیل برای پاسخگویی به نیاز این دسته از والدین تصمیم گرفتیم راهنمای کاملی درباره مدارس خانگی تهیه کنیم تا به شما در تصمیم‌گیری کمک کند.

برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها با ما همراه باشید.

 

 از مزایا و معایب آموزش در خانه به دانش‌آموزان توسط والدین می‌توان به این موضوع اشاره کرد که از این طریق ارتباط قوی‌تری بین فرزند و اولیا ایجاد می‌شود ولی کودکان بعضی تعاملات اجتماعی با همسالان خود را از دست می‌دهند.

 

آموزش در خانه چیست؟

با نگاهی به لیست مدارس تهران متوجه خواهید شد که بیش از 5000 مدرسه در تهران وجود دارد. اما با وجود این مدارس برخی والدین تمایل دارند خودشان عهده‌دار آموزش فرزندشان شوند. آموزش در خانه یک روند رو به رشد در جهان است که در آن والدین به جای فرستادن فرزندان خود به مدارس دولتی یا خصوصی، آن‌ها را در خانه آموزش می‌دهند. خانواده‌ها به دلایل مختلفی از جمله نارضایتی از سبک آموزشی موجود، اعتقادات مذهبی یا آموزشی متفاوت و این باور که کودکان در مدارس سنتی پیشرفت نمی‌کنند، مدرسه خانگی را انتخاب می‌کنند. بر اساس گزارش موسسه ملی تحقیقات آموزش خانگی، در حال حاضر بیش از 2 میلیون کودک در ایالات متحده تحت آموزش خانگی قرار دارند که این میزان به سرعت در حال افزایش است. آموزش در خانه در تمام 50 ایالت آمریکا و در بسیاری از کشورهای جهان قانونی است.

 

تفاوت و ترجیح والدین برای تحصیل فرزندان در خانه یا مدرسه

مهم‌ترین چیزی که والدین برای آموزش در خانه نیاز دارند این است که رابطه دوستانه‌ای با فرزندشان داشته باشند و از نظم خانوادگی بالایی برخوردار باشند. والدین باید صبور باشند و بتوانند به سوالات کنجکاوانه دانش‌آموز پاسخ دهند.

در آموزش در خانه برنامه درسی بدون محدودیت خاصی طبق تشخیص والدین و دانش‌آموز تدوین می‌شود. بعضی والدین به پیروی از مدارس سنتی برنامه درسی را از صبح زود شروع می‌کنند، اما برخی ترجیح می‌دهند پایبند به این محدودیت‌ها نباشند. برای مثال اگر کودکی قبل از خواب در مورد یک آزمایش علمی سوال داشته باشد و یا از شنیدن یک داستان حماسی هیجان‌زده شود، همان تایم را به آموزش اختصاص دهند.

 آموزش در خانه برای پیش‌دبستانی

 

بسیاری از ما تنها با این سبک آموزشی آشنا هستیم؛ کتاب‌های درسی، میز و نیمکت و سرفصل‌های آموزشی معین؛ اما روش‌های آموزشی متنوعی وجود دارد. دانش‌آموزان در خانه این آزادی را دارند که ایده‌هایشان را با هم ترکیب کنند و به بهترین وجه نیازهای خود را برآورده کنند. البته تحقق این کار ساده نیست و همین سختی‌هاست که آموزش دانش‌آموز در منزل را با اما و اگرهایی مواجه می‌کند.

یکی از سوالات متداول درباره این روش آموزشی این است که آیا دانش‌آموزان محصل در سیستم آموزش در خانه باید از تقویم سال تحصیلی مدارس دولتی پیروی کنند؟ دانش‌آموزان خانگی نسبت به انتخاب سال تحصیلی خود آزادی کامل دارند. البته بسیاری از آن‌ها از تقویم سنتی مدرسه تبعیت می‌کنند اما برخی از والدین در تمام طول سال فرزندشان را آموزش می‌دهند. در این خصوص باید به قوانین منطقه‌ای مراجعه کرد.user

 

مزایا و معایب آموزش دانش آموز در خانه

مسلما به عنوان والدین، شما بهترین را برای فرزندانتان می‌خواهید. آموزش در خانه می‌تواند فرصت‌های یادگیری زیادی ایجاد کند که در سایر مدارس حتی  مدارس مجازی در دسترس نیست. با این حال، مهم است که هم جوانب مثبت و هم معایب را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که تصمیمی آگاهانه می‌گیرید. در جدول زیر اطلاعاتی از مزایا و معایب آموزش در خانه آمده است.

 جدول مزایا و معایب آموزش در خانه به دانش‌آموزان

مزایا و معایب آموزش در مدرسه

اگرچه سیستم آموزشی سنتی در سراسر جهان اجرا می‌شود، اما بخشی از محبوبیت خود را از دست داده است. امروزه بخشی از موفقیت دانش‌آموزان در این مدارس به والدین و سطح سواد آن‌ها بستگی دارد. نظام آموزشی سنتی نیاز به بازنگری دارد تا بتواند روند آموزش را با موفقیت ادامه دهد.

 

بیشتر بدانید: تاثیر سطح سواد والدین بر پیشرفت تحصیلی فرزندان

 

مزایای مدرسه سنتی

معایب آموزش سنتی

 طرح مدرسه در خانه

 

 

جمع‌بندی

در این نوشتار درباره نکات مثبت و منفی آموزش دانش‌آموز در خانه صحبت کردیم. ممکن است این سبک آموزشی به نظر ساده بیاید، اما در عمل دشوارتر از سیستم آموزش سنتی است. امیدواریم با مطالعه این مطلب به پاسخ پرسش‌هایی که در ذهن خود دارید رسیده باشید و اگر باز هم ابهامی دارید، جای نگرانی نیست؛ چون فاصله شما با پاسخ سوالتان تنها وارد کردن آن در بخش نظرات است. سوال خود را در بخش نظرات بپرسید تا پاسخگوی شما باشیم.

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
https://tizland.ir/show/?id=12405