معرفی و لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی ایران کد مطلب : 12768 | لینک : https://tizland.ir/show/?id=12768

معرفی و لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی ایران

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: پایه دوازدهم (متوسطه دوره دوم) :: کنکور :: انتخاب رشته

مقایسه دانشگاه‌ غیرانتفاعی با سایر دانشگاه‌ها می‌تواند به هنگام انتخاب رشته برای رتبه‌های حساس خیلی مهم باشد؛د در این مطلب علاوه بر معرفی کامل دانشگاه غیرانتفاعی لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی تهران و ایران را آورده‌ایم.

در سال‌های اخیر نام دانشگاه غیرانتفاعی یا مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی زیاد به گوش می‌رسد. این دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های در حال توسعه‌ای هستند که شرایط خوبی را برای داوطلبان ایجاد کرده‌اند.

باتوجه‌به اینکه ممکن است بسیاری از داوطلبان آشنایی کافی با دانشگاه‌ها و شرایط ورود به آنها نداشته باشند، امکان ازدست‌رفتن فرصت‌ها برای آنها بسیار زیاد است؛ بنابراین بهتر است که همه داوطلبان کنکور و والدین آنها با دانشگاه‌ها آشنا شوند تا در زمان انتخاب رشته، بهترین انتخاب را داشته باشند.

ما در این مقاله سعی داریم تا دانشگاه غیرانتفاعی و لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی در ایران را به شما معرفی کنیم تا اگر تصمیم دارید در این دانشگاه سراسری معتبر تحصیل کنید، با آگاهی کافی این کار را انجام دهید. با ما تا پایان این مقاله همراه شوید.

 

یکی از راه‌های تحصیل در دانشگاه غیرانتفاعی، شرکت در کنکور سراسری است؛ یعنی اینکه داوطلب باید در کنکور سراسری شرکت کرده و در زمان ثبت‌نام کنکورتعیین کرده باشد که می‌خواهد در زمان انتخاب رشته کنکور، از میان رشته محل‌های دانشگاه غیرانتفاعی انتخاب کند.

 

معرفی دانشگاه غیرانتفاعی و شرایط ثبت‌نام

دانشگاه غیرانتفاعی یکی از دانشگاه‌های سراسری و شهریه‌محور است که زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این دانشگاه به‌صورت هیئت ‌امنایی اداره می‌شود و کاملاً غیردولتی است؛ اما ورود به این دانشگاه از دو طریق امکان‌پذیر است.

1-   شرکت در آزمون سراسری

یکی از راه‌های تحصیل در دانشگاه غیرانتفاعی، شرکت در کنکور سراسری است؛ یعنی اینکه داوطلب باید در کنکور سراسری شرکت کرده و در زمان ثبت‌نام کنکور 1401، تعیین کرده باشد که می‌خواهد در زمان انتخاب رشته کنکور، از میان رشته محل‌های دانشگاه غیرانتفاعی انتخاب کند.

2-   ثبت‌نام بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی

روش دوم ورود به دانشگاه غیرانتفاعی، ثبت‌نام بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی است. در این روش، فرد می‌تواند با معدل مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی وارد رشته دلخواه خود شود.

ثبت‌نام بدون کنکور این دانشگاه نیز مانند سایر دانشگاه‌ها برای دو ورودی مهر و بهمن انجام می‌شود. زمان ثبت‌نام برای ورودی مهرماه، معمولاً در مردادماه و زمان ثبت‌نام برای ورودی بهمن معمولاً از نیمه دوم آذرماه انجام می‌شود.

زمان دقیق و شرایط ثبت‌نام بدون کنکور در این دانشگاه، طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد. داوطلبان باید در زمان تعیین‌شده با مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته، رشته و محل موردنظر خود را انتخاب کنند. بعد از تکمیل فرایند ثبت‌نام و ارسال مدارک، این مدارک مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه نهایی به اطلاع داوطلب خواهد رسید.

نکته: دانشگاه غیرانتفاعی مسئولیتی در قبال خوابگاه دانشجویی نخواهد داشت و درصورتی‌که داوطلب بخواهد در شهر دیگری تحصیل کند، باید برای خوابگاه هزینه کند.

 

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه‌های دولتی

 

لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی تهران

شهر تهران به دلیل جمعیت زیادی که در دل خود جای‌داده، دارای دانشگاه‌های بیشتری نسبت به سایر شهرهای کشور است؛ بنابراین تعداد دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز در این شهر زیاد بوده و داوطلبان در هر نقطه از تهران، می‌توانند یکی از این دانشگاه‌ها را که از نظر مسافت نزدیک‌تر است، انتخاب کنند.

 https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/pic/unigheyreentefaee-min.jpg

لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی کل ایران

همان‌طور که قبلاً هم به آن اشاره شد، دانشگاه غیرانتفاعی یک دانشگاه سراسری بوده و در سراسر کشور، دانشگاه‌های غیرانتفاعی متعددی وجود دارند. لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور عبارت‌اند از:

 

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه‌های پیام ‌نور

 

 

  

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه‌های آزاد

 

 

 از نظر شهریه دانشگاه غیرانتفاعی با مؤسسه غیرانتفاعی تفاوتی ندارد و هر دو مرکز دارای شهریه ثابت و متغیر هستند که باتوجه‌به رشته تحصیلی و واحدهای ارائه شده، این شهریه تعیین می‌شود.

 

تفاوت موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه غیرانتفاعی

دانشگاه‌های غیرانتفاعی مراکزی بزرگ هستند که از چند دانشکده با رشته‌های تحصیلی مختلف تشکیل شده‌اند. این دانشگاه‌ها دارای دانشکده‌هایی مانند: دانشکده فنی مهندسی، علوم‌انسانی و... هستند؛ اما مؤسسات غیرانتفاعی از یک دانشکده تشکیل شده‌اند. تعداد رشته‌ها در مؤسسات غیرانتفاعی محدود است و معمولاً تا مقاطع کارشناسی در این مؤسسات ارائه می‌شود. (مقطع دکتری در هیچ‌کدام از مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ارائه نمی‌شود.)

از نظر شهریه دانشگاه غیرانتفاعی با مؤسسه غیرانتفاعی تفاوتی ندارد و هر دو مرکز دارای شهریه ثابت و متغیر هستند که باتوجه‌به رشته تحصیلی و واحدهای ارائه شده، این شهریه تعیین می‌شود.

 

بیشتر بدانید: رشته‌های بدون کنکور دانشگاه آزاد

 

 

مقایسه دانشگاه غیرانتفاعی با آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ‌ترین مرکز آموزشی و پژوهشی در ایران بوده و پنجمین مؤسسه آموزش عالی بزرگ در دنیاست. این دانشگاه از نظر امکانات و تجهیزات حتی در برخی از واحدها بالاتر از مراکز دانشگاه دولتی است.

از نظر سطح علمی نیز دانشگاه آزاد در برخی از واحدها بسیار خوب عمل کرده است. این در حالی است که دانشگاه غیرانتفاعی نیز در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و یک دانشگاه درحال‌توسعه است.

هر دو دانشگاه شهریه محور بوده و ممکن است در برخی از رشته‌ها شهریه یکسانی داشته باشند؛ اما در حالت کلی شهریه دانشگاه غیرانتفاعی کمتر است.

 

جمع‌بندی

دانشگاه غیرانتفاعی یکی دیگر از دانشگاه‌های سراسری کشور است که تقریباً در تمامی شهرهای کشور مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی وجود دارند. این دانشگاه زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند و مدرک آن یک مدرک معتبر است.

ورود به این دانشگاه شهریه محور هم از طریق کنکور سراسری و هم به‌صورت بدون کنکور امکان‌پذیر است و هرساله داوطلبان زیادی برای ادامه تحصیل این دانشگاه را انتخاب می‌کنند. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با دانشگاه غیرانتفاعی و لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی در تهران و ایران آشنا کنیم. درصورتی‌که در مورد این دانشگاه یا سایر دانشگاه‌های کشور به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، حتماً در زیر همین مقاله برای ما بنویسید.

 

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
https://tizland.ir/show/?id=12768