معرفی و لیست دانشگاه‌های پیام‌ نور ایران کد مطلب : 12773 | لینک : https://tizland.ir/show/?id=12773

معرفی و لیست دانشگاه‌های پیام‌ نور ایران

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: پایه دوازدهم (متوسطه دوره دوم) :: کنکور :: انتخاب رشته

یکی از دانشگاه‌هایی که داوطلبان کنکور و افرادی که بدون کنکور می‌خواهند وارد دانشگاه شوند، دانشگاه‌ پیام نور است؛ در ادامه به بررسی لیست دانشگاه‌های پیام نور و نحوه ورود به آن‌ها خواهیم پرداخت.

یکی از دغدغه‌های افراد شاغل یا زنان خانه‌دار این است که زمان کافی برای حضور در کلاس‌های دانشگاه ندارند. این افراد نمی‌توانند در کلاس‌های دانشگاه‌های روزانه یا نوبت دوم حضور داشته باشند؛ همچنین در دانشگاه آزاد یا غیرانتفاعی نیز، غیبت زیاد دانشجو منجر به حذف واحد درسی و هزینه برای دانشجو خواهد شد؛ بنابراین تقریباً امکان تحصیل برای این افراد وجود ندارد.

یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور که برای همۀ افراد، از جمله افراد شاغل و زنان خانه‌دار مناسب بوده، دانشگاه پیام نور است. این دانشگاه در دسته دانشگاه‌های دولتی قرار می‌گیرد؛ البته تفاوت‌های عمده‌ای با دانشگاه دولتی دارد. سالانه افراد زیادی این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند؛ زیرا این دانشگاه دارای مزایای متعددی است که می‌تواند به دانشجو در راستای پیشبرد اهداف خود کمک کند.

برای اینکه بیشتر با دانشگاه پیام نور و لیست دانشگاه‌های پیام نور ایران آشنا شوید، توصیه می‌کنیم که حتماً این مقاله را بخوانید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا اطلاعات کافی درباره این دانشگاه به شما ارائه دهیم.

 

 یکی دیگر از دانشگاه‌های سراسری که در دارای مزایای متعددی است، دانشگاه پیام نور است. این دانشگاه بر مبنای تحصیل از راه دور یا نیمه‌حضوری بوده و یک دانشگاه نیمه‌دولتی است.

 

معرفی دانشگاه پیام نور و شرایط ثبت‌نام در آن

یکی دیگر از دانشگاه‌های سراسری که در دارای مزایای متعددی است، دانشگاه پیام نور است. این دانشگاه بر مبنای تحصیل از راه دور یا نیمه‌حضوری بوده و یک دانشگاه نیمه‌دولتی است. داوطلبان تحصیل در این دانشگاه به دو طریق انتخاب رشته کنکور یا ثبت‌نام بدون کنکور می‌توانند وارد این دانشگاه شود.

1-    شرکت در کنکور سراسری

داوطلبان کنکور سراسری که با کسب رتبه موردنیاز مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می‌توانند در زمان انتخاب رشته کنکور از رشته‌های دانشگاه پیام نور انتخاب کنند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که داوطلب باید در زمان ثبت‌نام در کنکور سراسری، علاقه‌مندی به گزینش در رشته‌های پیام نور را انتخاب کرده باشد.

در حالت کلی داوطلبانی که در زمان ثبت‌نام کنکور 1401  تعیین کرده باشند که می‌خواهند از میان رشته‌های دانشگاه پیام نور نیز انتخاب رشته کنند، درصورتی‌که مجاز به انتخاب رشته شوند، می‌توانند از میان رشته‌های این دانشگاه انتخاب رشته کنند و بعد از اعلام نتیجه نهایی و پذیرفته شدن در رشته موردنظر وارد دانشگاه پیام نور شوند.

2-    ثبت‌نام بدون کنکور

راه دوم ورود به دانشگاه پیام نور، ثبت‌نام بدون کنکور و از روی سوابق تحصیلی است. افرادی که تمایل دارند تا به‌صورت بدون کنکور، وارد این دانشگاه شوند، می‌توانند در دو نوبت (ورودی مهر و بهمن) نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

این افراد باید تمامی شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام را مطالعه کرده و درصورتی‌که واجد شرایط ثبت‌نام بودند، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

معمولاً ثبت‌نام داوطلبان برای ورودی مهرماه در بازه زمانی مرداد و برای ورودی بهمن از نیمه دوم آذرماه انجام می‌شود. تمامی مراحل ثبت‌نام به‌صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام خواهد شد.

دانشگاه پیام نور یک دانشگاه شهریه‌محور است؛ یعنی اینکه داوطلبان برای تحصیل در این دانشگاه باید مقداری شهریه پرداخت کنند. شهریه این دانشگاه به نسبت دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی بسیار کمتر است.

مورد بعدی این است که مدرک این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی کشور است؛ بنابراین مدرک این دانشگاه نیز مانند مدرک دانشگاه‌های روزانه، شبانه و آزاد معتبر بوده و مشکلی در استخدام ایجاد نخواهد کرد.

 

لیست دانشگاه‌های پیام نور تهران

در شهر تهران با وجود جمعیت زیاد و مشکلات ترافیک فراوان، دانشگاه‌های متعددی وجود دارد تا دانشجویان باتوجه‌به محل سکونت خود، نزدیک‌ترین دانشگاه را انتخاب کنند. از طرفی تعداد دانشگاه‌ها و رشته‌های ارائه شده، باید جوابگوی دانشجویان تهرانی و شهرستانی باشد.

برای این شهر تعداد زیادی دانشگاه پیام نور نیز وجود دارد که لیست دانشگاه‌های پیام نور تهران به‌صورت جدول زیر است.

 https://360x.ir/tizland.ir/ads/1401/pic/unipayamenoor-min.jpg

 

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه‌های دولتی

 

لیست دانشگاه‌های پیام نور ایران

تقریباً دانشگاه پیام نور در مراکز تمامی استان‌های کشور وجود دارد. لیست دانشگاه‌های پیام نور ایران به شرح زیر است.

 

 

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه‌های غیرانتفاعی

 

مزایا و معایب دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور در سال 93 بر اساس اعلام و رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، جز 10 دانشگاه برتر جامع کشور قرار گرفت. در این رتبه‌بندی این دانشگاه با کسب نمره 100 شاخص آموزشی، رتبه یک کیفیت آموزشی را کسب کرد؛ بنابراین این تحصیل در این دانشگاه معتبر می‌تواند مزایای زیادی را برای داوطلب داشته باشد.

از مزایای تحصیل در این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 معرفی دانشگاه پیام نور

 

البته در کنار تمامی این مزایا، تحصیل در دانشگاه پیام نور معایبی نیز دارد. از مهم‌ترین معایب این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه‌های آزاد

 

جمع‌بندی

یکی از دانشگاه‌های پرطرف‌دار در کشور ما، دانشگاه پیام نور است. این دانشگاه تقریباً در تمامی ایران، واحدهای آموزشی دارد و داوطلبان می‌توانند از طریق کنکور سراسری و یا بر اساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور) وارد این دانشگاه شوند.

تحصیل در دانشگاه پیام نور شهریه‌محور بوده و دانشجویان باید برای تحصیل هزینه پرداخت کنند؛ البته این هزینه نسبت به هزینه دانشگاه‌های آزاد و غیرانتفاعی کمتر است. مدرک این دانشگاه نیز یک مدرک معتبر بوده و فارغ‌التحصیلان می‌توانند با این مدرک نسبت به ادامه تحصیل یا استخدام اقدام کنند.

تحصیل در این دانشگاه برای کسانی که هم‌زمان با تحصیل، مجبور به کار و کسب درآمد هستند یا برای زنان خانه‌داری که به ادامه تحصیل علاقه‌مند هستند، بسیار مناسب است.

باتوجه‌به توضیحات داده شده درباره دانشگاه پیام نور و همچنین لیست دانشگاه‌های پیام نور ایران، درصورتی‌که سؤالی در مورد این دانشگاه دارید، حتماً در زیر همین مقاله برای ما بنویسید.

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
https://tizland.ir/show/?id=12773