ثبت نام 15 میلیون دانش آموز و فرصت یک هفته ای جاماندگان از ثبت نام کد مطلب : 13006 | لینک : https://tizland.ir/show/?id=13006

ثبت نام 15 میلیون دانش آموز و فرصت یک هفته ای جاماندگان از ثبت نام

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: اخبار آموزشی :: اخبار آموزش و پرورش

رئیس ستاد بازگشایی مدارس وزارت آموزش و پرورش گفت : تاکنون حدود 95 درصد دانش آموزان واجد شرایط یعنی حدود 15 میلیون و 100 هزار نفر در سامانه «سیدا» در پایه‌های مختلف ثبت نام کرده اند .

به گزارش تیزلند، مهدی کاظمی افزود : نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر که بیشتر در پایه‌های اول ، هفتم و دهم که جز پایه‌های ورودی به دوره‌های تحصیلی هستند هنوز ثبت‌نام نکرده‌اند و باید در فرصت باقی مانده تا سال تحصیلی جدید ، نسبت به ثبت‌نام کامل دانش‌آموزان اقدام شود .

وی اضافه کرد : در سال ۱۴۰۲ - ۱۴۰۱ ، حدود ۱۶ میلیون و ۳۱ هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف و در بیش از ۱۱۰ هزار مدرسه تحصیل می‌کنند و امسال بیش از ۱۰ هزار کلاس درس جدید در ۲ هزار مدرسه با کمک سازمان نوسازی و تجهیز مدارس و با مشارکت خیران و منابع دولتی به کلاس‌های قبلی به خصوص در مناطق کم برخوردار اضافه شدند و بیش از ۸۳۰ هزار نفر از فرهنگیان شامل مدیر ، معاون و عوامل اجرایی و معلمان برای ساماندهی مدارس در نظر گرفته شده‌اند .

مهدی کاظمی درباره ثبت سفارش کتاب در سامانه گفت : تاکنون بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز ثبت سفارش کتاب درسی انجام داده‌اند که به نسبت دانش‌آموزان ثبت نام شده کمتر است و خانواده‌ها باید اقدام به ثبت سفارش کتاب کنند تا بتوانیم در موعد مقرر کتاب‌های درسی را توزیع کنیم و اول مهر همه دانش‌آموزان کتاب‌های درسی همراه داشته باشند .

رئیس ستاد بازگشایی مدارس وزارت آموزش و پرورش درباره چاپ و توزیع کتاب‌های درسی هم افزود : برنامه ریزی چاپ و توزیع کتاب‌های درسی انجام شده و ۱۵۰ میلیون جلد کتاب تولید شده است که بخش عمده این کتاب‌ها در استان‌ها و بر اساس ثبت‌نام قطعی دانش‌آموزان در سامانه ثبت کتاب‌های درسی، بین مدارس توزیع شد تا در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد .

رئیس ستاد بازگشایی مدارس درباره تعداد دانش‌آموزان جدیدی که امسال به عرصه آموزش و پروش اضافه می‌شوند گفت : برآورد می‌شود امسال تعداد دانش آموزان ۳۰۰ هزار نفر نسبت به سال قبل بیشتر باشد که از جمله دلایل آن می تواند مهاجرت به کشور و جذب بازماندگان از تحصیل باشد و در حال حاضر ۹۰۰ هزار بازمانده از تحصیل در کل سنین واجد شرایط تحصیل در دوران مدرسه داریم که برای جذب حداکثری آنها باید تلاش کنیم . همچنین هدف گذاری ما برای جذب بازماندگان در دوره متوسطه اول حداقل ۳۳ هزار نفر است و خیلی بازمانده از تحصیل نداریم ولی در متوسطه دوم به دلیل مسائل ازدواج و تحصیل ، بازماندگان از تحصیل بیشتر هستند .

آقای کاظمی درباره علت بازماندن از تحصیل یادآور شد : بازماندن از تحصیل به دلیل مسائل فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی اشتغال ، و .. اتفاق می‌افتد که در بین دختران و پسران مختلف است و سیاست دولت جذب حداکثری بازماندگان از تحصیل در راستای عدالت اجتماعی و تربیتی است .

وی درباره تعداد دانش‌آموزان پایه اول در سال تحصیلی جدید گفت : امسال در پایه اول بر اساس نرخ موالید ، افزایش نداشته‌ایم ولی پیش بینی می‌شود با توجه به جذب دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل و مهاجرت به کشور در پایه اول با افزایش تعداد دانش‌آموران مواجه باشیم که احتمالا امسال یک میلیون و ۷۰۰ هزار دانش‌آموز ابتدایی داریم اما در میان پایه‌ها نسبت به سال قبل افزایش محدودی خواهیم داشت .

کاظمی درباره سن ورود به مدرسه اضافه کرد : طبق قانون و آیین نامه اجرایی ، سن دانش‌آموزان ورودی به مدرسه ۶ سال تمام است ولی امسال اگر مدارس ظرفیت ثبت‌نام داشتند می‌توانند متولدین تا آخر مهر را هم ثبت‌نام کنند.

وی درباره تعداد معلمان در سال تحصیلی جدید گفت : امسال مشکل کمبود معلم نداریم و به این منظور برای رسیدن به شرایط استاندارد حدود ۳۴ هزار نفر معلم از طریق آزمون استخدامی و ماده ۲۸، و تعداد ۲۵ هزار و ۲۵ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان به جمع معلمان می‌پیوندند و ۱۵ هزار نفر هم دانشجو معلمانی که سال آخر تحصیل‌شان است به عنوان کارورز و متناسب با نیاز استان به صورت حق التدریس به کار گیری خواهند شد.

همچنین اگر در منطقه‌ای کسری نیروی انسانی وجود داشته باشد با اضافه تدریس معلمان موظف و بکارگیری معلمانی که در سال‌های اخیر، بازنشسته شده و علاقمند به تدریس هستند نیاز تامین نیروی انسانی مرتفع خواهد شد .

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره لباس فرم مدارس گفت : برخی مدارس تصمیم دارند دانش‌آموزان لباس متحدالشکل داشته باشند که با هماهنگی انجمن اولیا و مربیان در مدارس اجرا می‌شود ولی الزامی به تهیه لباس فرم نیست و دانش‌آموزان می‌توانند از لباس فرم سال‌های گذشته نیز استفاده کنند.

معاون آموزش متوسطه درباره سرویس مدارس هم گفت : موضوع سرویس مدارس از طرف ادارات کل استان‌ها و همچنین انجمن اولیا و مربیان مدارس برنامه ریزی می‌شود و شرکت‌های مجاز و مورد تایید شهرداری‌ها از جمله تاکسیرانی و اتوبوسرانی به مدارس معرفی می‌شوند . اگر شکایت و یا گزارش‌هایی درباره سرویس مدارس وجود دارد به ادارات کل استان‌ها و دفتر ارزیابی عملکرد گزارش دهند تا رسیدگی شود.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
https://tizland.ir/show/?id=13006