رنگ زرد و تاثیر آن بر روحیات کودکان کد مطلب : 6390 | لینک : https://tizland.ir/show/?id=6390

رنگ زرد و تاثیر آن بر روحیات کودکان

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: خانواده و روانشناسی

رنگها قادرند که بر ضمیرناخودآگاه و ذهن افراد تاثیر بگذارند.این تاثیردرکودکان،به دلیل برخورداری از حساسیت ولطافت بیشتر است.براین اساس توجه به رنگها در زندگی آنها اهمیت بیشتری دارد.

رنگها می توانند بر روی روان و احساسات افراد، تاثیرات گوناگونی داشته باشند. تاثیر رنگ ها بر روی احساسات افراد می تواند به عوامل مختلفی از جمله تجربیات گذشته و فرهنگ بستگی داشته باشد،اما بازهم برخی رنگها روحیه یا احساسات مشخصی را در افراد برانگیخته می کنند. در این مقاله به رنگ زرد، ویژگی ها و تاثیرات روان شناسانه ای که می تواند بر روی کودکان داشته باشد، اشاره می شود.

رنگ زرد، رنگ شور و نشاط است.روان شناسان اعتقاد بر این دارند که این رنگ، رنگ حرارت بخشی می باشد و سبب ایجاد هیجان درافراد می شود.علاوه بر روان شناسان،عارفان نیز به بررسی این رنگ درگذشته پرداخته اند، چنانچه سهره وردی این رنگ را یک رنگ مقدس دانسته و آن را نماد نورالهی و جبروت می داند. در ادامه بیش از پیش به ویژگی ها و تاثیر روان شناسانه ی رنگ زرد بر روی کودکان پرداخته می شود.

رنگ زرد، جزء رنگ های گرم می باشد و به همین دلیل می تواند احساسات فرد را به خوبی برانگیزد. این رنگ به خوبی می تواند توجه افراد را به خود جلب کند و تحریک کننده باشد، اما اگر بیش از اندازه از آن استفاده شود می تواند تحریک کننده باشد. رنگ زرد اغلب به عنوان یک رنگ پرانرژی شناخته می شود و احساس پویا بودن و هیجان را به فرد منتقل می کند، اما گاهی این رنگ هیجان بیشتر از ظرفیت فرد را در او ایجاد می کند که این امر در بین کودکان که روحیه ی حساس تری دارند، مشهود است. برای همین بهتر است از این رنگ برای رنگ آمیزی قسمتهای بزرگ مانند پرده، رنگ دیوار و فرش استفاده نشود. علاوه براین رنگ زرد اگر به طور افراطی به کار برده شود، تحریک پذیری افراد را بالا می برد و سبب عصبانی شدن و پرخاشگری می شود.از این رو بهتر است این رنگ برای کودکانی که تحریک پذیری و احساس خشم بیشتری دارند به کاربرده نشود. سن نوجوانی و بلوغ نیز مرحله ای است که تحریک پذیری فرد چند برابر می شود. از این رو بهتر است که در این دوره نیز در رابطه با نوجوان، از رنگ زرد استفاده نشود یا تا حدامکان کمتر از این رنگ استفاده شود.

{user}

رنگ زرد گاهی می تواند سبب ایجاد حس شوخ طبعی و برون گرایی در کودکان شود، از این رو توصیه می شود که این رنگ در لباس کودکانی که قادر به برقراری ارتباط نیستند به کاربرده شود. به ویژه کودکانی که به تازگی فضای آموزشی(مهد و پیش دبستان) را تجربه می کنند.

رنگ زرد با خلاقیت ارتباط تنگاتنگی دارد و گاها می تواند حس بدیع بودن و تازگی را به افراد القا کند،از این رو می تواند رنگ مناسبی برای وسایل آموزشی کودکان باشد.رنگ زرد علاوه بر ارتباط با خلاقیت، با حافظه و تقویت آن نیز ارتباط دارد. این رنگ قادر به برانگیختن سمت چپ مغز انسان می باشد که این سمت مغز مرتبط با حافظه انسان است. براین اساس می توان گفت که رنگ زرد، رنگ مناسبی برای جلد کتابها، دفتر و دفترچه یادداشت کودکان می باشد.

رنگ زرد نقش موثری در تقویت قدرت تکلم کودکان دارد. از این رو توصیه می شود که ازاین رنگ برای کودکان خردسال بیشتر استفاده شود. رنگ زرد همچنین قادر است که فرد را به تفکر برانگیزد. از این رو می توان این رنگ را در فضاهای آموزشی از جمله: اتاق مطالعه، کتابخانه،مدرسه، آزمایشگاه موجود در مدرسه و... به کار گرفت لیکن از آنجایی که این رنگ می تواند حس برانگیخگی و هیجان بسیار را در فرد ایجاد کند، بهتر است که این رنگ در زمینه های محدود مانند: رنگ صندلی، میز، لوازم التحریر و... به کاربرده شود.

رنگ زرد قادر است که حس مثبت اندیشی و اعتماد به نفس را در افراد ایجاد کند.از این بهتر است که در رابطه با کودکانی که ضعف ارتباط و عمل دارند از این رنگ بهره گرفته شود.رنگ زرد در کنار تقویت حس اعتماد به نفس، عامل مهمی در ایجاد حس حسادت و رقابت می باشد. از این رو توصیه می شود که این رنگ برای کودکانی که زمینه هایی از حسادت و رقابت دارند، به کاربرده نشود.علاوه براین رنگ زرد حس خودخواهی را در افراد خودخواه افزایش می دهد از این رو چنین رنگی برای افراد حساس، خودخواه به ویژه کودکان تک فرزند و کودکان آخر خانواده توصیه نمی شود.

 

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
https://tizland.ir/show/?id=6390