روان شناسی رنگ خاکستری و تاثیر آن بر روی کودکان کد مطلب : 6398 | لینک : https://tizland.ir/show/?id=6398

روان شناسی رنگ خاکستری و تاثیر آن بر روی کودکان

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: خانواده و روانشناسی

هر رنگ در هر موقعیت قادر است که واکنشهای روانی و غریزی در افراد برانگیزد. این واکنش ها در سنین پایین شدت بیشتری دارد. از این رو ضرورت دارد که به روان شناسی رنگ ها در کودکان توجه ویژه مبذول داشت.

همانطور که در مقاله های پیشین اشاره گردید. رنگها تاثیر بسیاری در روان افراد دارند و قادرند حالات روانی را تعدیل یا تضعیف نمایند. در این مقاله به بررسی روان شناسانه رنگ خاکستری و تاثیر آن بر روی کودکان پرداخته می شود.

رنگ خاکستری، یکی از نمادهای سوگواری می باشد و بیانگر افسردگی، حزن، فقر و مشقت است. این رنگ خنثی بوده و خود به تنهایی معنا ندارد. بنابراین نمی توان آن را در بستری یکدست به کار گرفت. به طورکلی این رنگ،رنگی سرد،کدر و مبهم است که گاهی آن را رنگ لال نیز می دانند. برای همین است که گفته می شود که در اتاق بیماران روحی از این رنگ استفاده نشود، زیرا فرد را ناآرامتر می کند. برای کودکان نیز که روحیات لطیف تر و حساس تری دارند، نباید از این رنگ بهره برد. والدین باید توجه داشته باشند که از رنگ خاکستری در تزئینات منزل و وسایل بزرگ خانه استفاده نکنند، اما اگر ناگزیر این کار را انجام دادند. نباید رنگ خاکستری را در بستری یکدست به کار ببرند، زیرا این امر بی علاقگی و بی قراری را در کودکان به دنبال دارد.

{user}

رنگ خاکستری نشانگر عزت نفس پایین و یاس بسیار نیز می باشد. زمانی که بزرگسالان در تزئینات منزل یا آثار هنری خود از این رنگ بهره می برند، اغلب آنها به لحاظ روحی در وضعیت سخت و تحمل ناپذیر قرار دارند. در کودکان نیز به کارگیری رنگ خاکستری، بیانگر این است که آنها نا آرام بوده و به کمک نیاز دارند.

در عبارات فوق به نقاط ضعف رنگ خاکستری پرداخته شد.اینک جا دارد که به نقاط قوت این رنگ نیز پرداخته شود.رنگ خاکستری، رنگی است که تحرک زیادی ندارد. از این رو وقتی به آن نگاه می کنیم. چشم مان خسته نمی شود. برای همین توصیه می شود که زمانی که در یک نقاشی یا اثر هنری از رنگهای سرد و گرم زیادی استفاده شد، از رنگ خاکستری به عنوان مرز بین این رنگها استفاده شود. چنانچه پیش از این هم گفته شد، رنگ خاکستری، رنگ افسردگی و سکوت است. برای همین می تواند برای تعدیل کردن رفتار افراد تندخو به کار گرفته شود. ازاین رو توصیه می شود که این رنگ برای کودک پرخاشگر به کار برده شود. به ویژه پسرانی که در سنین بحرانی بلوغ قرار داشته و به طور مداوم با والدین سر ستیز دارند. رنگ خاکستری قادر است که بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه کودکان ارتباط برقرار کند. برای همین می توان از این رنگ در نقاشی ها یا داستان های اسرارآمیز کودکان بهره گرفت. لیکن به دلیل خاصیت درون گرایی این رنگ، و ایجاد حس کسالت و افسردگی، بهتر است که این رنگ در نقاشی ها یا کتاب داستانهای اسرارآمیز، در کنار رنگهای دیگر به کار گرفته شود و در هیچ جا رنگ قالب نباشد.

در عبارات فوق به بررسی روانشناسانه رنگ خاکستری پرداخته شد. باتوجه به مطالب ارائه شده به نظر می رسد که نقاط ضعف این رنگ برای کودکان، برنقاط قوت آن فزونی دارد. از این رو توصیه می شود که از این رنگ تا حدامکان استفاده نشود و اگر هم استفاده شد، به مقدار کم و در زمینه های محدود استفاده شود.

 

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
https://tizland.ir/show/?id=6398